HDP'ye gece yarısı baskını: 6 saat sürdü, evraklara el konuldu

HDP'ye gece yarısı baskını: 6 saat sürdü, evraklara el konuldu

İstanbul’da HDP Esenyurt İlçe Başkanlığı binasına polis, gece yarısı baskını düzenledi.

Parti binasının duvarına PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterini astıkları iddiasıyla baskın düzenleyen terörle mücadele ekipleri, bina içinde arama yaptı. Arama 6 saat sürdü. Torbalarca evrak toplanarak el konuldu. Evraklar, incelenmek üzere Emniyete götürüldü.

Soylu binanın içinden görüntüler paylaştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP binasının içinden görüntüleri sosyal medya hesabından yayımladı. Gece 23.30’da çekilen görüntülerde, binanın duvarında Abdullah Öcalan çizimi ve posterleri olduğu görülüyor. HDP’nin kapatılması tartışmalarının yaşandığı bugünlerde, Soylu’nun paylaşımında kullandığı cümleler de dikkat çekti. Soylu, “Demokrasinin istismarı her daim mümkündür. AİHM kararları, Venedik kriterleri vs. Batı istismara müsaade etmiyor ancak bizden istiyor. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde buna müsaade edilmez” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-24-12-13-05.png

Fahrettin Altun'dan tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da görüntüleri paylaşarak tepki gösterdi. Altun, "Diyarbakır Anneleri'nin HDP binalarının önünde neden beklediğini hala anlamayan kaldı mı? Bir kere daha görüyoruz ki HDP DEMEK, PKK DEMEKTİR! HDP ile ittifak kuranlar bu görüntüler karşısında ne diyecek? Maalesef yine susacak, cürümlerine devam edecekler!" ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-24-12-49-53.png

Fatih Portakal'dan Fahrettin Altun'a yanıt

Gazeteci Fatih Portakal, Fahrettin Altun'un "HDP demek PKK demektir" sözlerine sert çıkıştı. Portakal, sosyal medya hesabından verdiği yanıtta, "MHP ile aynı çizgide buluşuldu!" ifadelerini kullandı ve ekledi; "Bunu düşünüp, bu cümleyi kuruyorsanız eğer, “bu partiyi kapatmalısınız.” Bu söyleme rağmen kapatmaz iseniz, “yasadışı olduğunu iddia ettiginiz parti neden TBMM’de?” demektir. Büyük tutarsızlık..."

ekran-resmi-2021-01-24-14-06-56.png

HDP Esenyurt İlçe örgütü Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Dün gece ilçe binamızın kapılarını kırarak zorla içeri giren kolluk kuvvetleri, gerçekçe olarak 6 ay önce çekilmiş fotografları ve posterleri bahane gösterdi !! Bu hukuksuzluğu kınıyor, muhataplarına demokratik yollarla en ağır şekilde cevabımızı vereceğimizi söylüyoruz."

HDP ise konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Esenyurt İlçe binamıza yapılan korsanvari saldırı kumpas saldırılarının devamıdır. Esenyurt İlçe binamıza yapılan hukuk dışı baskını kabul etmiyoruz! Esenyurt İlçe binamıza 23 Ocak 2021 tarihinde gece saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlenmiş, hiç bir yöneticimizin haberi olmaksızın parti binamızın kapısı koçbaşı ile kırılmış, İlçe Eş Başkanlarımız Dilan Kılıç ve Ercan Sağlam gözaltına alınmıştır.

Esenyurt ilçe binamıza gece vakti Cumhuriyet Savcısının sözlü talimatı ile yapılan bu baskın korsanvari baskındır. Bırakın demokratik hukuk devletinde, asgari yasal koşullarda bile böylesine keyfi ve korsanca baskın asla kabul edilemez. Söz konusu baskın ile 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunun 118 ve 119’uncu Maddeleri bizzat savcı ve kolluk eliyle, açıkça ihlal edilmiştir. Bu maddelere göre gece saatlerinde arama yapılamayacağı gibi, kolluk görevlilerinin arama yapabilmesi için Hakim kararı gereklidir. Hakim kararı olmadan, sözlü talimat ile ilçe binamıza gece vakti yapılan baskın, hukuku hiçe sayan polis devleti uygulamasıdır. Hiçbir yöneticimiz olmadan saatlerce içerde kalan polisin neye el koyduğunu ve bu el koyma işlemini neye göre gerçekleştirdiğini bilmiyoruz.
Bu baskın partimize yönelik kumpas operasyonlarının, karalama kampanyalarının yeni bir versiyonudur. Açlık grevleri gerekçesiyle yapılan baskınlar, sayın Öcalan’ın posterleri gerekçe yapılarak düzenlenen saldırılar acizliktir. Sayın Öcalan, Kürt sorununda çözümün adresidir ve devlet tarafından çözüm sürecinde muhatap alınarak bu gerçek teyit edilmiştir.

Partimizi kriminalize ederek ve hukuku ayaklar altına alarak yapılan operasyonlar, iktidarın hukuk reformu söylemlerinin neye denk düştüğünün göstergesidir. AKP-MHP otoriter rejiminin bu uygulamaları hukukun katledilmesidir, faşizme zirve yaptırmaktır, korkularının tetiklediği saldırganlıktır.
Partimiz demokratik legal bir partidir ve iktidara karşı en net muhalefeti yapan halkın sözüne tercüman olan bir partidir. Saldırıların hedefinde yer almasının nedeni budur. Bu vesileyle ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, demokratik, meşru, hukuki mücadelemizden tek bir adım geri atmadan kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Bu açık hukuksuzluğu en sert biçimde kınıyor ve kanunsuz emri veren savcı ve uygulayan polisler hakkında gerekli her türlü hukuki işleme başvuracağımızı bildiriyoruz. Bu operasyondan medet uman, çektikleri son derece şaibeli, hukuksuz görüntülerden medet uman siyasetçiler hem acizliklerini dışa vurmuştur hem de bu hukuksuzluğun sorumlusu olduklarını ilan etmişlerdir. Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazanacağız.

HDP İstanbul İl Örgütü