Haluk Tolga İlhan, Tütiye'yi dinleyicileri ile buluşturdu

Haluk Tolga İlhan, Tütiye'yi dinleyicileri ile buluşturdu

Haluk Tolga İlhan, üç yıllık aranın ardından Tütiye ismini verdiği albümünü dinleyicilere sundu.

Dara Duran albümünü 2017 yılında yayınlayan Haluk Tolga İlhan, üç yılın ardından Tütiye ismini verdiği albümü 2020'nin son günlerinde çıkarttı. Kendi bestelerinden oluşturduğu teklilerin yanı sıra 11 eserin yer aldığı albümde, Mahzuni Şerif, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre ve Serdari gibi ozanların eserlerine de yer verildi. 

tuti.jpg

Albümde Nesini Söyleyim Canım Efendim, Mevla Gül Diyerek İki Göz Vermiş, Turnalar Semahı, Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim, Açılın Kapılar Şaha Gidelim isimli çalışmalar dikkat çekti. 

Albüme ismini veren Tütiye ise özellikle Erzurum, Palandöken civarında yetişen, eşsiz bir kokuya sahip endemik türlerden biri olan Tütiye isimli çiçekten esinlenildi. İlhan, türkülerin de Tütiye gibi eşsiz, nesilden nesile efsanelere, hikayelere konu olan derin, yerel fakat aynı zamanda evrensel değere sahip olduğunu ifade ederek albümün sunumunu gerçekleştirdi. Albüm kapağında ve videolarda yer alan Tütiye çizimi akademisyen ve ressam Doç. Dr. Tarık Aral tarafından 45*60 yağlıboya tabloya resmedildi.

cic.jpg

Sanatçının diğer çalışmalardan farklı olarak,  çeşitli opera sanatçılarının ses verdiği koral çalışmaların yer aldığı albüm kayıtları Ada ve Kalan Stüdyolarında İhsan Apça, Özkan Mete ve Engin Aslan'ın yönetiminde tamamlandı ve tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Albümde Yer Alan Eserler

Turnalar Semahı

Mevla Gül Diyerek iki Göz Vermiş

Girdim Yarin Bahçesine

Köprüden Geçti Gelin

Nesini Söyleyim Canım Efendim

Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim

Ali Paşa Ağıdı

Açılın Kapılar Şaha Gidelim

Gesi Bağları

Evvel Benim Ahir Benim

Kağızmana Ismarladım Nar Gele