GÜNÜN ÖYKÜSÜ

GÜNÜN ÖYKÜSÜ

16 Eylül 2020 tarihinde dünyada ve Türkiye'de neler oldu? İşte son 24 saatte öne çıkan başlıklar...

GÜNÜN KARESİ: İSRAİL VE YENİ DOSTLARI

"Tarihi" nitelemesi, peşpeşe kırılmalar yaşayan dünya gündeminde çok sık kullanılır oldu. Ancak bu kare, her anlamda tarihi!

Fotoğraftaki isimler bile bunu anlatmaya yetiyor aslında: ABD Başkanı Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani.

Beyaz Saray'daki törende, İsrail ve BAE ile İsrail ve Bahreyn arasında birer normalleşme anlaşması imzalandı. Yanı sıra, üç ülke, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam dininin kaynağı ve bir bakıma "babası" kabul edilen Hz.İbrahim'e ithafen, "Abraham Accords (İbrahim Anlaşması)" adı verilen bir metne daha imza attı. Fotoğrafın "ana kahramanı" ABD Başkanı Trump da, törende konuşurken imzaların önemini vurguladı. "Yıllar süren bölünme ve çatışmadan sonra, yeni Orta Doğu'nun şafağındayız" dedi.

image2.jpg


GÜNÜN UYARISI: AB: MESAFEMİZ AÇILIYOR!

Orta Doğu'daki dengelerin değişmesi, Türkiye'nin yalnızlığını derinleştiriyor. 

Ancak sorun Orta Doğu ile sınırlı kalmıyor. Avrupa Birliği ile ilişkiler de etkileniyor.

16  Eylül gününe kayıt düşülecek örnek, AB Komisyonu Ursula von der Leyen'in sözleriyle geldi. Leyen Doğu Akdeniz'deki krize ilişkin konuşurken "Türkiye önemli bir komşu ancak aramızdaki mesafe giderek artıyor" dedi.


GÜNÜN MANŞETİ: "NELER YAPARIZ NELER!"

ABD, yeni bölge planını adım adım uygularken, Türkiye'de iktidar, hedefi Yunanistan ile sınırlıyor. Saray medyası da, Trump'ın hamlelerini görmezden gelip Yunanistan'a yükleniyor. 16 Eylül günü gazete manşetlerinin en ilginci de, Türkiye'nin birinci sayfasıyla geliyor.

Gazeteye göre, Türkiye'nin Yunanistan'a karşı pek çok seçeneği var: 

* Boğazları kapatabilir.

* Silahlandırılmış Ege adalarını abluka altına alabilir.

* Atina ile teması kesebilir.

 

2.jpg

GÜNÜN NOTU: MOODY'S BANKALARI DA DÜŞÜRDÜ

Türkiye'de piyasalar 16 Eylül gününe, Moody's'in bankalar notu ile uyandı. Kısa süre önce Türkiye'nin kredi notunu 5 seviyeye düşürerek "tarihi" bir kırılma yaratan Moody's, bu kez aralarında kamu bankalarının da bulunduğu tam 14 bankanın notunu düşürdü.

Döviz de, hem bu  haber hem de Doğu Akdeniz gerilimiyle günü "yeni eşikte" tamamladı. Dolar 7.50 TL. üzerini görürken Euro 9 TL civarında dolaştı.


GÜNÜN OLAYI: TÜRKİYE'DE İLK KORONA AŞISI

Haber çok kısa. Ancak Korona gündeminde çok önemli:
Dünyanın dört gözle beklediği Covid 19 aşısında tarihi bir aşama Türkiye'de katedildi. Çin'in geliştirdiği aşı, Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gönüllü üç sağlık çalışanına yapıldı.
Klinik araştırmaların Türkiye ayağında ilk etapta 25 merkezde yaklaşık 1200 gönüllüye aşı uygulanacak. Daha sonra bu sayı 10 binin üzerine çıkarılacak. Aşılamalar ve gönüllü takiplerinin 2,5 ay içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

GÜNÜN HABERİ: CHP'DEN EĞİTİM "PAKETİ"

Eğer son dakikada bir karar değişikliği olmazsa, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf minikleri 21 Eylül pazartesi günü okullu olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ailelerden öğretmenlere herkesin kaygılı olduğu bu kritik adımın öncesinde bir "manifesto" açıkladı.

Okulların, pandemi sürecinde açılabilmesi için, başta "her okula bir sağlık görevlisi" atanması önlemi olmak üzere neler yapılması gerektiğini anlattı. Çocukların hijyen ve mesafe kurallarına uyabilmesi için 60 bin yardımcı hizmet personeli alınması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun bir başka uyarısı da, uzaktan eğitim konusundaydı.
CHP lideri, 754 bin 429 öğrencinin evinde televizyon olmadığı için uzaktan eğitimden faydalanamadığını belirterek MEB'e seslendi. "Senin de televizyonun olsun kampanyası başlatılmalıdır." dedi.
Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: 

"Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli kaynak sağlanarak derslik ihtiyacını gidermelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyorsa yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li belediye başkanları kendi bölgelerinde yapmaya taliptir. İSMEK ve BELMEK binalarını MEB’e tahsis etmeye hazırlar. Yeni dersliklerin hizmete girmesiyle birlikte ihtiyaç duyulan 92 bin öğretmenin ataması zaman geçirilmeden süratle yapılmalıdır. MEB ‘Senin de televizyonun olsun’ kampanyasını başlatmalıdır. MEB bu kampanyayı başlatmayacaksa CHP’li belediyeler taliptir."

 

GÜNÜN "CEZASI": FOX'TA SIRA ONDA!

3.jpg

FOX TV’de ana haberde nöbet değişti. RTÜK'ten peşpeşe ağır cezalara muhatap olan Fatih Portakal’ın yerine Selçuk Tepeli geldi. Ancak onun da daha birinci ayı dolmadan, RTÜK'te dosyası açıldı. Tepeli'ye yayındaki konuşması nedeniyle ceza verildi. 

Selçuk Tepeli geçtiğimiz günlerde ana haber bülteninde yüksek otoyol ve köprü ücretlerinden bahsederken “Yani geçen varsa bilir. Orda ne kadar düdüklendiğini gerçekten anlamıyorsun” demişti. İşte bu konuşmadaki "düdüklenmek" ifadesi RTÜK'te mercek altına alındı. Ve jet hızıyla "para cezası" verildi.

Bu arada, RTÜK, Erol Mütercimler’in imam hatip liseleri mezunları ile ilgili ifadelerini yayınlayan Haber Global'e de hem program durdurma hem de  para cezası yaptırımı getirdi.

GÜNÜN İSMİ: HALİL SEZAİ'YE "İSYAN" ETTİK

16 Eylül günü, sosyal medyada en çok izlenen, paylaşılan ve tepki çeken görüntüsü Halil Sezai'nin "dayak videosu" oldu.

Gürültü nedeniyle kendisini uyaran yaşlı komşusunun evini basan, komşuyu döverek dışarı çıkartan, dayağa evin bahçesinde ve sonrasında sokakta devam eden Halil Sezai "isyan" ettirdi!

Yine de, görüntüleri izleyin, Halil Sezai'nin açıklamasını okuyun. Kararı siz verin!