Uzman askerler için KHK: Bireysel silah taşıma imkanı verilecek

Uzman askerler için KHK: Bireysel silah taşıma imkanı verilecek
İki uzman askerin şehit edildiklerinde yanlarında silahlarının olmaması, Milli Savunma Bakanlığını harekete geçirdi. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, yeni bir KHK ile uzmanlara bireysel silah taşıma imkanı verileceğini...

İki uzman askerin şehit edildiklerinde yanlarında silahlarının olmaması, Milli Savunma Bakanlığını harekete geçirdi. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, yeni bir KHK ile uzmanlara bireysel silah taşıma imkanı verileceğini açıkladı.

GÖREV DIŞINDA SİLAH TAŞIMALARI YASAK

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 5 Ekim 2017 tarihinde sabah saatlerinde bozulan aracını tamir için beklerken arabadan inen 21 yaşındaki Jandarma Uzman çavuş Mehmet Kızılca, PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısına uğrayarak şehit oldu.

23 Ekim’de ise Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde evinden çıkan 22 yaşındaki Uzman Onbaşı Bilal Dicle, aracının bagajına malzeme koyduğu sırada kimliği belirsiz bir kişinin arkasından düzenlediği silahlı saldırıya uğrayarak şehit oldu.

Saldırının ardından yapılan soruşturmada iki uzman erbaşın da yanında silah olmadığı ortaya çıkmıştı. Uzmanlar, imzaladıkları ilk sözleşme süresi bitene kadar görev dışında silah taşıyamıyor. Bu süre 1 ile 5 yıl arasında değişiyor. 2 askerin şehit olması konuyla ilgili yasayı tartışmaya açtı.

SİVİLDE KORUMASIZ BIRAKILIYORLAR

Emekli Uzman Erbaşlar Derneği (EMUZDER) Başkanı Esef Merdoğlu zati, yani bireysel silah edinme hakkıyla ilgili kanunun değişmesini istedi ve “Doğu’ya göreve giden uzman erbaş, kanuna göre ilk sözleşmesine müteakip olarak bedelini ödeyerek silah alıyor. Ancak bu süreçte yazılan dilekçe ve aradan geçen süre zarfı 1 yılı aşıyor ve bu uzman erbaşlar sivilde korumasız bırakılıyor. Devletten istediğimiz, eğitim bitiminde silahların teslim edilmesidir” dedi. Bu talebe Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den cevap geldi. TBMM Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Canikli, yeni yayınlanacak KHK ile uzman erbaşlara da zati silah edinme imkanı verileceğini söyledi.

Etiketler :