Uğur Mumcu birçok kentte anılıyor

Uğur Mumcu birçok kentte anılıyor
Usta gazeteci ve yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün üzerinden tam 27 yıl geçti. 24 Ocak 1993 tarihinde suikaste uğrayan gazeteci, sevenleri tarafından özlemle anılmaya devam ediyor.

Ankara'daki evinin önünde aracına konulan bombanın patlamasıyla katledilen Uğur Mumcu anılıyor... Yüzlerce insan, Mumcu'nun Ankara'daki evinin önünde toplandı.  Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Sevenleri Mumcu'nun evinin önünde bulunan anıta karanfil bıraktı.

mumcu.jpg

Meslektaşları 24 Ocak 1993'te bombalı suikastla katledilen Araştırmacı-Gazeteci Uğur Mumcu’yu ölümünün 27. yılında Harbiye'deki Uğur Mumcu Anıtı önünde andı.

Mumcu, ölüm yıldönümünde Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği bir programla anılacak. Uğur Mumcu ve tüm basın şehitlerine atfedilen “Gazeteci Uğur Mumcu ve Tüm Demokrasi Şehitlerini Anma” programı, 24 Ocak Cuma akşamı saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

CHP Adalar İlçe Başkanlığı tarafından yazarımız Ataol Behramoğlu’nun katılımıyla anma ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Etkinlik saat 14.00’te Büyükada Yüksek Kahve’de gerçekleşecek. 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri’nde Mumcu için anma konseri düzenlenecek. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki Uğur Mumcu Anma Konseri’nin orkestra şefliğini Rengim Gökmen üstlenecek. Cuma akşamı saat 20.00’de düzenlenecek olan konserde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası viyolonsel sanatçısı Aslı Kızıltuğ’a eşlik edecek.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Şişli Harbiye’deki Uğur Mumcu Anıtı önünde saat 11.30’de bir anma töreni düzenlenecek. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de aynı yerde saat 14.00’te bir etkinlik düzenleyecek.  

Beşiktaş Belediyesi yarın saat 17.00’de Beşiktaş Kazan’da Uğur Mumcu Anıtı önünde bir anma gerçekleştirecek. Anmaya Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katılacak. 

Maltepe Belediyesi anma etkinlikleri kapsamında 24 Ocak saat 09.00’da Yalçın Kızılay Kapalı Spor Salonu’nda yüzme yarışı yapılacak. 

Sarıyer Belediyesi cuma günü PTT Evleri Uğur Mumcu Parkı’nda şiir ve konuşmalarla anma etkinliği düzenleyecek. 

Kartal’da Umder’in (Uğur Mumcu Mahallesi Çevre Kültür Dayanışma Derneği) düzenlediği anma programı öncesinde saat 19.00’da Yunus Emre Caddesi’nde Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirilecek.

Kartal Belediyesi’nin düzenlediği Uğur Mumcu Yol Koşusu bu yıl da 26 Ocak Pazar günü 09.30’da Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde başlayacak.

 Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen “27. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni” 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleşecek.

Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde saat 18.00’de başlayacak 27. ÇGD Uğur Mumcu Anma Gecesi ve Ödül Töreni’nde Uğur Mumcu Anma Ödülleri 19 kategoride sahiplerini bulacak. Gazetemiz yazarı Ali Sirmen “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü. 

Samsun ve İzmit

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Samsun Şubesi tarafından cuma günü saat 12.00’de İlkadım İlçesi’ndeki Uğur Mumcu Parkı’nda anılacak. Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yurttaşlar da katılımı ile yapılacak anma etkinliğinde ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli konuşma yapacak.

İzmit’te Kocaeli Barosu ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından cuma günü saat 11.00’de Uğur Mumcu Parkı’nda anılacak.

Etiketler :