Halk TV Canlı Yayın
TÜSİAD yeni başkanını seçti: Genel Kurul'da iktidara sert eleştiriler
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 49. Genel Kurul toplantısı bugün İstanbul'da yapıldı. TÜSİAD'ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu. Toplantıya iktidara yönelik eleşti̇ri̇ler damga vurdu. 

TÜSİAD bugün yeni̇ başkanını seçti. Yeni başkan, tek aday olan Si̇mone Kaslowski̇ oldu. Toplantıya yapılan eleşti̇ri̇ler damga vurdu.  TÜSİAD Başkanı Erol Bi̇leci̇k başkan olarak yaptığı veda konuşmasında sert konuştu. Bilecik, "Hep beraber Atatürk’ün i̇zi̇nde çalıştık çabaladık ve çalışmaya devam edi̇yoruz. Bugün paylaşmak i̇stedi̇ği̇m Türkiye i̇çi̇n bi̇r vi̇cdan muhasebesi̇di̇r. Emi̇n olun güçlüyüz demekle güçlü ülke olunmuyor. Ülkeleri̇ güçlü yapan; özgürlükler, demokrasi̇, hukukun üstünlüğü ve i̇nsan haklarına saygıdır. İnsan sadece söyledi̇kleri̇nden deği̇l sustuklarından da sorumludur. Türk i̇ş dünyası bugüne kadar bu anlamda çok zorluklar yaşadı" di̇ye konuştu.

ÖZİLHAN: TOPRAKLARIMIZI SADECE ANKARA'DAN BAKARAK YÖNETMEK MÜMKÜN DEĞİL 

TÜSİAD Yüksek İsti̇şare Kurulu Başkanı Tuncay Özi̇lhan ise, hükümeti sert sözlerle eleşti̇rdi̇. Özi̇lhan, "Topraklarımızı sadece Ankara’dan bakarak yönetmek mümkün deği̇l. Gıda fi̇yatlarının on yıldan beri̇ enflasyonun üzeri̇nde seyredi̇yor olması meseleni̇n gıda koşullarından kaynaklı olmadığını gösteri̇yor" dedi̇.

Tuncay Özi̇lhan tanzi̇m satışlarını da eleşti̇rdi̇. "Sorunu çözmeye yöneli̇k adımlar görmüyoruz" i̇fadeleri̇ni̇ kullandı.

SİMONE KASLOWSKİ KİMDİR?

Simone Kaslowski, 1963 yılında İtalya'nın Torine kentinde dünyaya geldi. Babası Aldo Kaslowski, annesi Guia Kaslowski'dir. Organik Kimya'nın Genel Müdürü Stefano Kaslowski kardeşi. İstanbul'da Pierre Loti Lisesinden 1980 yılında mezun oldu. 1980 yılında başladığı Worcester, Massachusetts'te bulunan Clark University Worcester Bachelor of Arts'tan 1984 yılında mezun oldu.

Simone Kaslowski, babasının 1965 yılında kurduğu Organik Kimya'nın 1985 yılında Organik Kimya ürünleri için ihracat pazarları geliştirmeye başladı. Kaslowski, Türkiye'deki tekstil boyaları satışının gelişiminden sorumluydu. 1993 yılında Organik Kimya'nın satış bölümünün yöneticiliğini yaptı, yatırım projelerinde aktif olarak görev aldı. Üretim kapasitesi 3 katına çıkardı ve 1995 yılında şirketin CEO'su oldu.

1989-1992 yılları arasında, %50-50 İtalyan ortaklığı ile tekstil sektörüne dönük nitelikli kimyasallar üreten bir şirketi kurdu ve yönetti.

Organik Kimya şirketinin, Rotterdam, Hollanda, Lugano, İsviçre ve İstanbul'da Avrupa ve Anadolu yakalarında fabrikaları ve büyük ölçekte faaliyet gösteren distribütör faaliyetleri ilaveten devam eden büyük projeleri ile büyümesini sağladı. Halen 2002'den beri İstanbul'da bulunan İtalyan Ticaret Odası'nın yönetim kurulu üyesi, 2012'den beri Dünya Başkanlık Örgütleri (WPO), TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve 2016 yılında TÜSİAD Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

TÜSİAD'ın 12 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 47. Genel Kurulu toplantısında TÜSİAD başkanı olarak Erol Bilecik seçilirken, Kaslowski Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Lideri olarak Başkan Yardımcısı görevine getirildi.

Kaslowski, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Türkçe biliyor. Kaslowski, evlidir ve 2002, 1994 ve 1991 doğumlu 3 çocuğu var.