Türkiye'ye müjde gibi su haberi. Bİr ilimizde yılın 12 ayı sulama sağlayacak devasa bir su kaynağı bulundu

Türkiye'ye müjde gibi su haberi. Bİr ilimizde yılın 12 ayı sulama sağlayacak devasa bir su kaynağı bulundu
Özellikle tarımda en önemli unsurlardan biri de su. Yağışların giderek azaldığı küresel ısınmanın etkisinin daha çok hissedildiği bu yıllarda su çok değerli. Bir ilimizde yapılan sondajlarda bir kuyudan saatte 104 litre su çıkan bir kaynağa ulaşıldı

Tüm Türkiye'ye tarihi müjde! Bir ilimizde devasa bir su kaynağı bulundu: Saatte 104 litre su çıkıyor

Bir ilimizde devasa bir su kaynağı bulundu. Yapılan sondaj çalışmalarında kuyulardan saatte 104 litre su çıktığı öğrenildi.

su1.jpeg

Havalar mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam ederken ülkemizin dört bir yanında su sondaj çalışmaları yapılıyor.

Yapılan sondaj çalışmalarında mutlu sona resmen ulaşıldı.

su2.png

Aydın’ın Buharkent ilçesinde 12 ay boyunca çiftçilere sulama imkanı sağlaması hedeflenen yeraltı kuyuları için Savcılı Mahallesi’nde başlatılan sondaj kuyusundan su çıkartılırken, 2 kuyudan saatte 104 litre su elde edildi.

Aydın’ın sulama sorunu yaşayan ilçelerinden olan Buharkent’te, çiftçilerin sulama sorunları yeraltı kuyuları ile çözüme kavuşuyor.

Bu çerçevede Savcılı Mahallesi’nde açılan sondaj kuyusunda mutlu sona ulaşıldı. Yeraltı kuyularında başlatılan sondaj çalışmalarının ardından suya ulaşıldı. Buharkent’in sulama ihtiyacını karşılamayı amaçlayan ve yılın 12 ayı sulama imkanı sunması beklenen çalışmaların ardından açılan 2 kuyudan saatte 104 litre su alındı.

su3.jpeg

Sulama kanalının açılan kuyularla beslenmesi halinde ilçenin sulama sorunu da ortadan kalkacak. Suyun kapasitesine göre sulama alanı belirlenmesinin ardından bölgede kapalı devre sulama sistemi kurularak, suyun kullanımı çiftçilerin hizmetine sunulacak.