Türkiye’nin Satın Aldığı F-16’lara ‘Yunan Adaları’ Şartı!

Türkiye’nin Satın Aldığı F-16’lara ‘Yunan Adaları’ Şartı!
Türkiye'nin ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçaklarına ilişkin çarpıcı bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesi, Türkiye'nin ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçaklarını Yunan adaları üzerindeki uçuşlarda değil, yalnızca NATO ittifakı amaçları doğrultusunda kullanabileceği şartı getirildiğini ileri sürdü.

Türkiye'nin ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçaklarına ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. EuroNews’in Yunan Kathimerini gazetesinden aktardığına göre; Türkiye’nin satın aldığı F-16’ların Yunan adaları üzerinde kullanımının sınırlandırıldığı iddia edildi.

"F-16 PROGRAMI SONLANDIRILABİLİR"

Kathimerini'nin güvenilir diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığının söz konusu şartı, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ilgili dört komitesine gönderdiği ve içeriği gizli tutulacak bir mektupla bildirdiğini yazdı.

Mektupta, bu koşulun ihlal edilmesi durumunda Dışişleri Bakanlığı'nın sorunu çözmek için inisiyatif almayı taahhüt ettiği ve sorun hala çözülmezse F-16 programının sonlandırılacağı belirtildi.

"KONGRE ÜYELERİ F-16 SATIŞINA ONAY İÇİN KONDU"

Haberde benzer bir gelişme Ankara'nın Rusya'dan S-400 füzesi satın alması sırasında da yaşandığı ve Türkiye'nin, ortak geliştirici ülke olduğu F-35 programından çıkarıldığı belirtildi.

Gazete ayrıca normalde Yunan hükümetinin, daha kapsamlı bir anlaşmanın parçası olduğu için mektubun içeriğini görmek isteyeceğini ancak Atina'nın Yunanistan'a dost Kongre üyelerinin verdiği güvencelere dayanarak, mektubun metninin muhtemelen tatmin edici olduğuna inandığını ileri sürdü.

Haberde Dışişleri Bakanlığının koyduğu şartın öncelikle Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ukrayna'daki faaliyetlerine son derece şüphe ile yaklaşan Kongre üyelerini F-16 satışına onay için konduğu da vurgulandı.