TKP: Bu düzen değişmelidir, Türkiye örnek olmalıdır

Türkiye Komünist Partisi (TKP) 'salgın bardağı taşıyan son damladır' diyerek #BuDüzenDeğişmeli Türkiye Örnek Olmalıdır başlıklı bir açıklama yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Nisan 2020 10:36
TKP: Bu düzen değişmelidir, Türkiye örnek olmalıdır

Türkiye Komünist Partisi (TKP) salgın sürecinin düzenin iflasını gösterdiğini belirterek bir açıklama yaptı.

TKP'nin açıklaması şöyle:

"Salgın bardağı taşıran son damladır. Kurulu düzen bütünüyle küçük bir azınlığın çıkarlarına hizmet etmekte, toplumun büyük çoğunluğunun temel ihtiyaçları, hak ve özgürlükleri hiçe sayılmaktadır. Ekonomik krizler, savaşlar gündelik yaşamın parçası haline gelmiş, işsizlik ve açlık gibi sorunlar yüz milyonlarca kişiyi içine alan bir kabusa dönüşmüştür. 

Bu düzenin iyisi-kötüsü yoktur, iyileştirilmesi mümkün değildir. Süper güç diye tanımlanan ABD’nin, Avrupa medeniyeti diye kutsanan Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya’nın son salgın sırasında düştüğü durum ortadadır. 

Türkiye de gericilik, cehalet, kadın ve bilim düşmanlığı üreten bu sömürü düzeninden kurtulmamanın bedelini ödemektedir. 

Zaman kalmadı. İnsanlığı bir bütün olarak tehdit eden bu düzenden kurtulmak için kolları sıvayalım. Türkiye’yi örnek bir ülke haline getirelim. TKP eşitlikçi, adil, özgür bir toplumsal düzen kurmak için iktidara taliptir. Bu düzende; 

1. Kimse kimseyi sömürmeyecek.

2. İşsizlik ortadan kalkacak.

3. Sağlık ve eğitim herkes için eşit ve tamamen parasız olacak.

4. Yurttaşların temel ihtiyaçları olan barınma, su, ısınma, aydınlatma, iletişim ve toplu ulaşım ücretsiz karşılanacak.

5. Toplum örgütlü olacak, siyaset küçük bir azınlığın uğraşı olmaktan çıkacak, bütün yurttaşlar karar alma süreçlerine katılacak.

6. Din ve devlet işleri birbirinden mutlak olarak ayrılacak.

7. Planlı ekonomi sayesinde ülke kaynakları toplumun ihtiyaç ve gelişimi için kullanılacak, ülke sanayisi güçlü, tarım, ilaç, savunma gibi alanlarda kendine yeterli hale gelecek, enerjide dışa bağımlılık azaltılacak. 

8. Türkiye bağımsız, egemen, barışçı, anti-emperyalist bir ülke olacak.

9. Kadınlara dönük her tür ayrımcılık sona erecek, bütün yurttaşların eşitliği sağlanacak.

10. Bilimsel çalışma, kültürel faaliyetler ve sanatsal yaratıcılık için her tür destek verilecek.

Sırtımızdan asalak sömürücü sınıfları attığımızda, güzel ülkemizin zenginliklerini kişisel çıkarlar için değil tüm toplum için kullandığımızda bu on maddeyi kolayca hayata geçiririz."