The Guardian: Erdoğan Daha Fazla Güç Kazanmamalı

Türkiye’deki kritik 7 Haziran seçimi birkaç gün kala İngiliz Guardian Gazetesi, başyazısını Türkiye’ye ayırdı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi getirme arzusuna dikkat çeken gazete, "Erdoğan'ın...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
The Guardian: Erdoğan Daha Fazla Güç Kazanmamalı

Türkiye’deki kritik 7 Haziran seçimi birkaç gün kala İngiliz Guardian Gazetesi, başyazısını Türkiye’ye ayırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi getirme arzusuna dikkat çeken gazete, "Erdoğan'ın daha fazla güç kazanmaması gerektiğini" savunuyor.

Guardian, BBCTürkçe tarafından yansıtılan "İstikrarlı bir Türkiye Avrupa ve Orta Doğu için hayati. Cumhurbaşkanı'nın daha gazla güç kazanması faydalı olmayacak" başlığını taşıyan başyazısında Türkiye'nin neden "önemli" bir ülke olduğunu anlattıktan sonra Türkiye'nin, "Otoriterleşmeye doğru son zamanlardaki kayışına, lideri Recep Tayyip Edoğan'ın giderek ölçüsüzleşen öfkesine ve hükümetin bir zamanlar sahip olduğu dış siyasetteki belirgin etkisini kaybetmesine rağmen; bir sorunlar denizi olan bugünün Orta Doğu'sunda halen bir kaya" olduğugörüşlerini öne sürüyor.

Erdoğan'ın başkanlık sistemi de dahil olmak üzere bir takım değişiklikler getirebilmek için anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa sahip olmak istediğini hatırlatan Guardian, bu değişikliklerin aslında kötü olmadığını, anayasanın şu halinin zaten "mükemmellikten uzak" olduğunu belirterek "Ancak (bu değişiklikler) Erdoğan'ın kişiliği söz konusu olduğunda sorunlu olarak görülmeli” savını dile getiriyor.

Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır eleştirileri yönelttiği başyazısında Gaziantep'te kendisine fahri vatandaşlık verilmesinden son anda Erdoğan aleyhinde yazdığı bir yazı nedeniyle vazgeçilen eski New York Times İstanbul büro şefi Stephen Kinzer'i hatırlatıyor. Erdoğan'ın siyasi yeteneklerinin halen yerinde olduğunu yazan gazete, "ancak denge duygusu onu terk etmiş" iddiasında da bulunuyor.

Erdoğan'ın anayasadaki değişiklikleri yaparken diğer partilerle pazarlık etmesini gerektirecek bir çoğunluk kazanmasının daha iyi olacağını düşünen gazete başyazısına, ise iktidar partisi içinden “daha ılımlı” bir kanadın büyümesinin olumlu karşılanacağını belirterek, “Türkiye anayasası reforma ihtiyaç duyuyor olabilir, Erdoğan da öyle” sözleriyle nokta koyuyor.