Halk TV Canlı Yayın
TBMM'de kavga çıkaran madde yeniden görüşülecek
Devletin ‘sakıncalı’ gördüğü sağlık çalışanlarını açlığa mahkum etmeyi amaçlayan madde, Komisyon’daki dün sabaha karşı kabul edildi, akşamında ise yeniden görüşülmesine karar verildi.

AKP’nin sağlıkta şiddeti önleyeceği iddiasıyla Meclis’e sunduğu torba yasa teklifinin çok tepki çeken beşinci maddesi, muhalefetin ve sağlık emekçilerinin tüm itirazlarına karşın komisyonda dün sabaha karşı kabul edildi.

BirGün'de yer alan habere göre, dün öğleden sonra görüşmelere devam eden Komisyon, tartışmaların sürmesi ve muhalefet partilerinin talebi üzerine maddenin yeniden görüşülmesi kararı aldı.

‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine, önceki gün Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda devam edildi. 11 saat süren ve yoğun tartışmalara sahne olan komisyon görüşmelerinde, KHK’lerle ihraç edilen hekimlerin özel sektörde dahi çalışmasını engelleyen 5’inci madde, üzerinde bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi. Maddenin hukuka aykırı biçimde oylama bile yapılmadan geçirildiğini ve kendilerine söz hakkı tanınmadığını belirten CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, yaşananlarla ilgili tutanak tuttu.

MADDEDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Kabul edilen 5’inci maddeye göre, “terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibarı olduğu değerlendirilerek kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar” sadece Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanelerde çalışabilecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınmayacak.

Maddenin ilk halinde “güvenlik soruşturması nedeniyle kamu görevine alınmayanlar” da bu kapsamda sayılıyordu. Görüşmeler sırasında kabul edilen önergeyle, sayıları binin üzerinde olan bu hekimler kapsam dışında bırakıldı. Böylece bu durumdaki hekimler tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek.

OYLAMA BİLE YAPILMADI

Görüşmelerin 11’inci saatinde konuşmalar sürerken AKP, yeterlilik önergesi verdi. Önerge kabul edildi. Bu sırada muhalefet milletvekilleri saatlerdir söz hakkı beklediklerini belirterek kararı protesto etti. Tartışmalar devam ederken Komisyon Başkanı Şenel Yediyıldız, 5’inci maddeyi oylattı ve maddenin kabul edildiğini duyurarak toplantıyı kapattı.

Bu duruma tepki gösteren CHP’li, HDP’li ve İYİ Partili milletvekilleri “oylamada ellerin kaldırılmadığını, önergelerin anlaşılamadığını ve dağıtılmadığını, protestolar sırasında müzakere edecek ortam bulunmadığını” vurgulayarak yaşananlarla ilgili tutanak tuttu.

YENİDEN GÖRÜŞME KARARI

Sabaha karşı kabul edilen ve komisyonda tartışmaya neden olan 5. Madde, dün devam eden Komisyon toplantısında muhalefet partilerinin itirazlarının devam etmesi üzerine yeniden gündeme alındı.

Darbe ile geçirdiler

CHP milletvekilleri, maddenin yeniden görüşülmesi kararı öncesinde Meclis’te, komisyonda yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, beraberinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun CHP'li üyeleriyle yaptığı açıklamada beşinci maddenin ‘darbe’ ile geçirildiğini; Anayasa’nın, yasaların ve tüzüğün ihlal edildiğini vurguladı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, komisyon üyesi olarak söz talebinde bulunup 11 saat beklediğini ifade etti. Şeker, "Kendi önergeleri de dahil usulen de olsa oylatmadan düzenlemeyi geçirmek istediler. Yaptığınız hastaları, halkı cezalandırmak" dedi.