TBB'den uyarı: Bayramda kamusal önlem şart

TBB'den uyarı: Bayramda kamusal önlem şart
TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Kurban Bayramı için uyarıda bulundu. Adıyaman, "Bayramda kamusal önlem şart." ifadesini kullandı.

Adıyaman, Kurban Bayramı’na çok az bir süre kaldığını, Türkiye’de birinci dalganın henüz atlatılamadığını ve vaka sayıları binin altına düşse de test sayısı düştüğü için vakaların azaldığına dikkat çekti. Türkiye’de vaka temaslılarına test yapmaktan vazgeçildiğini hatırlatarak, "Test sayısını artırıp filyasyon kurallarına uysanız vaka sayıları da artacak" ifadesini kullandı.

DSÖ'nün test sayısı artırılsın uyarılarına rağmen ülkemizde azaltıldığını belirten Adıyaman, "Kurban Bayramı’nın kurban kesimi, bayramlaşma ve ev içi ziyaretler nedeniyle salgının hızlanmasında etkisi olacak" dedi.

'Önlemleri halkın üstüne yıkamazsınız'

Bakanlık ve Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı bu açıklamaları kabul etmenin mümkün olmadığını söyleyen Adıyaman, "Pandemiyle mücadelede önlemleri halkın üstüne yıkamazsınız" dedi. "Sağlık Bakanı 'Birinci dalgaya hakim olduk, salgın kontrol altında' diyorsa yurttaşların rehavete kapılmasını engelleyemezsiniz" uyarısında bulunan Adıyaman, birinci dalganın henüz atlatılmadığını, salgının hızının düşmediğini, bazı bölgelerde vakaların arttığını, yoğun bakımda yatan hasta sayısında artışın sürdüğüne vurgu yaptı.

"Kurban Bayramı’nda kesinlikle kamusal tedbir alınması şart. Bu önlemleri almazsanız bayramdan iki hafta sonra vaka artışını görürsünüz. Biz bunu 1 Haziran’da yeniden açılımın sonuçları sonrası yaşadığımız vaka artışlarıyla gördük" hatırlatmasında bulunan Adıyaman, sonbaharda influenza (grip) salgını öncesi vaka sayılarının azaltılmasının gerektiğini söyledi.

Etiketler :