Taksim’de Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti

Beyoğlu'nda her yıl yapılan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' için toplanan gruplara polis plastik mermiler ve biber gazıyla müdahale etti.{{unknown}}23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi’nde bugün yapılacağı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Taksim’de Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etti

Beyoğlu'nda her yıl yapılan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' için toplanan gruplara polis plastik mermiler ve biber gazıyla müdahale etti.

{{unknown}}

23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi’nde bugün yapılacağı duyurulan ‘Onur Yürüşü’ne izin vermeyen polis, toplanan gruplara müdahale etti. Yapılan duyuruyla saat 17:00′de İstiklal Caddesi’nde başlayacak olan LGBTİ yürüyüşü polis engeline takıldı.

Çevik kuvvet ve sivil polisler, grupları Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’ndan uzaklaştırdı. Bir grup da İstiklal Caddesi’nde toplanarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Önce ‘dağılın’ uyarısında bulunan polis, daha sonra gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti. Boyalı top mermisinin de kullanıldığı müdahale sonucu bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise işyerlerine sığındı. TOMA’nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TOMA’nın üzerine çıkarak polisleri durdurdu.

CHP ve HDP’li milletvekilleri polisin önünde barikat kurdu.

Polis yürüyüşçülere plastik mermi, gaz ve su sıkarak müdahale etti.