Soma'da Toplanan Binlerce İşçi,Memur ve STK Üyeleri 301 Madenci İçin Yürüdü

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünde, DİSK, KESK, TTB, TMMOB'un çağrısıyla binlerce kişi, İstasyon Meydanı'nda toplanıp yürüyüşe geçti. ''Soma'nın hesabı sorulacak"...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Soma'da Toplanan Binlerce İşçi,Memur ve STK Üyeleri 301 Madenci İçin Yürüdü

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünde, DİSK, KESK, TTB, TMMOB'un çağrısıyla binlerce kişi, İstasyon Meydanı'nda toplanıp yürüyüşe geçti. ''Soma'nın hesabı sorulacak" sloganı atan protestocular, önce madenci anıtına yürüdü ardından da Cengiz Topel Meydanı'nda miting yaptı. Soma'da geçen 13 Mayıs'ta 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünden iki gün sonra ilçede bu kez işçi ve memur sendikalarıyla, meslek odaları seslerini yükseltti. DİSK, KESK, TTB, TMMOB'un çağrısına CHP, HDP gibi siyasi partiler ile çok sayıda sivil toplum örgütü üyelerinden de destek geldi. Otobüslerle ilçeye ulaşan vatandaşlar, İstasyon Meydanı'nda toplandı. Saat 12.00 olarak planlanan yürüyüşe saat 12.30'da başlandı. En önde madenci ailelerinin bulunduğu yürüyüşçüler, önce, TKİ Ege Linyit İşletmeleri önünden geçti. Polisin burada bariyerlerle yoğun güvenlik önlemleri aldıkları gözlendi.

MADENCİ HEYKELİNE KARANFİL

Protestocuların sonraki adresi ise, Beşyol Kavşağı'ndaki Madenci heykeli oldu. Heykele karanfil bırakan gruplar, 'Soma'nın hesabı sorulacak", ''Soma'yı unutma unutturma", ''Taşeron sistemine hayır", ''Soma'nın ateşi, AKP'yi yakacak" sloganları attı. Protestocuların kaymakamlık binası önündeki Cengiz Topel Meydanı'nda miting için toplandı.

BİN 500 POLİS ÖNLEM ADI

Yürüyüş için polisin de yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. AKP İlçe Başkanlığı ile Türkiye Maden İşletmelerine ait binalar önünde polisin önlemlerini artırdı. İlçede yürüyüş için bin 500 polis ile 4 TOMA hazır bulunduruldu.