Soma Faciasında Ölenler Balıkesir'de Anıldı

Balıkesir'de, Soma'daki facianın birinci yıl dönümünde ölen 301 madenci için anma etkinliği düzenlendi.Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) düzenlediği anma etkinliği saat 18.00'de Alihikmetpaşa Meydanı'nda...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Soma Faciasında Ölenler Balıkesir'de Anıldı

Balıkesir'de, Soma'daki facianın birinci yıl dönümünde ölen 301 madenci için anma etkinliği düzenlendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) düzenlediği anma etkinliği saat 18.00'de Alihikmetpaşa Meydanı'nda gerçekleşti. CHP Balıkesir milletvekilleri Namık Havutça ve Haluk Ahmet Gümüş ile HDP Balıkesir milletvekili adayları Cafer Çelik ve Bedri Arık'ın de yer aldığı etkinliğe yaklaşık 200 kişi katıldı.

KENAN EVREN HATIRLATILDI

Etkinlik öncesi KESK yöneticilerinden Ekber Gün, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in toprağa verildiğini hatırlatıp, "Evren'e hakkınızı helal ediyor musunuz" diye sordu. Alandakiler 'Hayır' diye bağırdı. Bunun üzerine Gün de "Ben de hakkımı helal etmiyorum" karşılığını verdi. Anma etkinliği sırasında caddeden geçen Ak Parti'nin seçim araçları yuhalandı. Kendini 'emek örgütü' diye adlandırdığı kaydedilen, ancak Soma'daki faciada sesini çıkarmadığı belirtilen bazı sendika ve sendika yöneticileri de alkış ve ıslıklarla protesto edildi. Etkinlikte üzerinde 'Soma için adalet- Ne kaza, ne kader, iş cinayeti. Hiçbir kömür ısıtamayacak babaları Soma'da ölmüş çocukların yüreğini' yazılı dev pankart açıldı. Alandan 'Kaza değil bu bir cinayet', 'Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek', 'Fıtrat değil, bu bir cinayet' sloganları yükseldi.

ÖLÜMLERİN NEDENLERİ SIRALANDI

Topluluk adına konuşan Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, "Bugün yine sokaklarda, yine alanlardayız. Bugünedek iş kazalarında, işçi cinayetlerinde kaybettiğimiz binlerce canımızın acısı yüreğimizde. Başta ailelerinin ve hepimizin başı sağ olsun. İş cinayetleri ve işçi katliamları kader değildir. Olmamalıdır, engellenebilir, durdurulabilir. Yeter ki, çalışmaların öznesine insan konsun. Soma'da 13 Mayıs günü yaşanan facianın, bu katliamın sebebi, uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaştırma, rödovans, örgütsüzleştirme, sendikasızlaştırma, köleci çalışma sistemi; kamu madenciliğinin yok edilmesi ve kamu kurumlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim birikiminin dağıtılması gibi neoliberal politikalardır. Ülkemiz, iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Bu tablo AKP'nin iktidara gelmesiyle daha da vahim bir hal almıştır" dedi.

16 MAYIS'TA SOMA'DA BULUŞALIM

DİSK, KESK ve meslek odalarının 16 Mayıs Cumartesi günü Soma'da bir miting düzenleyeceğini anımsatan Bulut, "Soma'da yakınlarını yitiren ailelerin yanında olmak, Soma'yı unutmadığımızı, unutturmayacağımızı, bu işin takipçisi olacağımızı göstermek için bir kez daha Soma'ya gideceğiz. Balıkesir'deki kamu emekçileri olarak cumartesi günü saat 10.00'da Atatürk Stadyumu önünden Soma'ya hareket edeceğiz. Yüzyılın en büyük iş faciasını, 301 canımızı unutturmamak için bugün tüm illerde alanlarda, 16 Mayıs'ta Soma'da olacağız. Yüreği insandan yana atan herkesi, tüm emek dostlarını, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı bu mücadelemizde birlikte olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.