Siyasi parti liderlerinden Haydar Baş için taziye mesajı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, Trabzon'da coronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Siyasi parti liderleri taziye mesajı gönderdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Nisan 2020 14:53
Siyasi parti liderlerinden Haydar Baş için taziye mesajı

Yaklaşık bir hafta önce rahatsızlanarak Trabzon'un Akçaabat ilçesinde özel bir hastaneye kaldırılan BTP Genel Başkanı Haydar Baş, coronavirüs testi pozitif çıkınca dün Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan 73 yaşındaki siyasetçi, bu sabah saatlerinde vefat etti.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde toprağa verilecek. Baş'ın cenazesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi cenaze ekipleri tarafından alınarak aile kabristanlığına defnedilmek üzere Akçaabat ilçesine götürüldü.​Baş'ın cenazesi yarın ilçenin Sarıtaş mahallesinde öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından aynı yerde bulunan aile kabristanlığına defnedilecek.

Erdoğan: Baş'ın vefatından derin üzüntü duydum

Baş'ın hayatını kaybetmesi dolayısıyla başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, birçok siyasi isim taziye mesajı yayımladı.​Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ın vefatından derin üzüntü duydum. Sayın Baş'a ve aynı hastalıktan vefat eden tüm vatandaşlarıma Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanları cennet olsun" dedi.

Kılıçdaroğlu: BTP camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter'daki paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın vefatından derin üzüntü duydum. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve BTP camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Karamollaoğlu: Baş'ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baş'ın vefatını büyük bir teessürle öğrendiğini ifade ederek, "Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve camiasına başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de "Koronavirüs salgınında hastalığa yakalanarak, Trabzon'da tedavisinin yapıldığı hastanenin yoğun bakımında hayatını kaybeden BTP Genel Başkanı Sayın Haydar Baş'a Allah'tan rahmet, aile efradı, yakınları, sevenleri ve Bağımsız Türkiye Partisi camiasına başsağlığı, sabır diliyorum" mesajını paylaştı.

 

​Aksakal: Baş'ın Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duydum

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Twitter hesabından şu taziye mesajını paylaştı:

"Sayın Haydar Baş'ın güncel melanet Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duydum. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına sabır ve metanet, siyaset camiasına ve yol arkadaşlarına baş sağlığı diliyorum."Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, mesajında, "Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Ailesine, sevenlerine ve BTP camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum" ifadelerine yer verdi. 

 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Twitter'dan paylaştığı mesajında şunları kaydetti:

"Koronavirüs tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybeden Haydar Baş'a Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları ve Bağımsız Türkiye Partisi camiasına başsağlığı diliyorum."​Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Twitter hesabından taziye mesajı yayımladı. Uysal, Haydar Baş'a Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diledi.

 

 

Haydar Baş kimdir?

Prof. Dr. Haydar Baş 1947 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon’da tamamlamasının ardından 1970 senesinde, Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını Bakü Devlet Üniversitesi’nde tamamlayan Baş, bu üniversitede göreve başladı. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek 'Profesörlük' unvanını da aynı üniversiteden alan Baş, Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) Genel Başkanı'ydı.