'Sessiz Çığlık'tan Son Eylem

ERGENEKON, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalara karşı 133 haftadır 'Sessiz Çığlık' eylemi düzenleyen Vardiya Bizde Platformu üyeleri, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde biraraya geldi. Atatürk Anıtı önünde toplanan 20 emekli asker,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'Sessiz Çığlık'tan Son Eylem

ERGENEKON, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalara karşı 133 haftadır 'Sessiz Çığlık' eylemi düzenleyen Vardiya Bizde Platformu üyeleri, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde biraraya geldi. Atatürk Anıtı önünde toplanan 20 emekli asker, eylemlere bir süre ara vereceklerini açıkladı.

Vardiya Bizde Platformu Marmaris üyelerinin İstanbul, İzmir, Gölcük, Eskişehir, Bursa, Ankara, Antalya ve Mersin ile eşzamanlı olarak düzenlediği 'Sessiz Çığlık' eylemi, Kordon Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Bugün (Cumartesi) saat 13.00'de aralarında Marmaris'te NATO'ya bağlı Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda kurmay başkanlığı görevini yürütürken Balyoz Davası'ndan tutuklanarak cezaevine götürülen Deniz Kurmay Kıdemli Albay Mesut Sarı'nın da bulunduğu yaklaşık 20 emekli asker biraraya geldi. 'Kumpasçılar yargı önünde hesap verecek', 'Adalet yürekli insanlara özgüdür' ve 'Haksız ve hukuksuz yargılanmalar karşısında buradayız' yazılı dövizler taşıyan emekli askerler, 'Ülkesi ve milletiyle vatan bütündür parçalanamaz' yazılı pankart açtı.

EYLEMLERE ARA VERDİLER

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Vardiya Bizde Platformu Marmaris Temsilcisi emekli Deniz Subay Ali İhsan Kadayıfçı, grup adına yapılan basın açıklamasında 133'üncü kez yapılan 'Sessiz Çığlık' eylemine ara vereceklerini belirterek "Hukuk, hak ve adalet sistemi yok edilmek istenilen ülkemizde mücadelemize devam ediyoruz. Oda TV, şike, gizli belge, Oyak, Zirve Yayınevi ve 28 Şubat gibi benzeri davaların hukukla ilgisi olmayan siyasi dava olduğu herkes tarafından biliniyor. Verilen adalet mücadelesinde bu davalar teker teker çöktü. Platform olarak adalet ve hukuksuzluklara karşı meydanlarda olacağız. Bilim adamları, siyasetçi, basın mensubu, asker ve aileleri ile çıktığımız bu mücadeleye ilçemizde bir süre ara vereceğiz. Ara vermemiz geri çekildiğimiz anlamına gelmez. Vatanseverleri cezaevlerine attıran kumpasçıların adalet önünde hesap vermesi için periyodik, farklı isim ile sivil toplum örgütleriyle birlikte eylemlerimizi sürdüreceğiz. Herkes şunu bilsin Türkiye Cumhuriyeti milleti ile parçalanmaz bir bütündür. Bu bütünlüğü bozmaya çalışanlar mutlaka hesabını verecektir" dedi.

Açıklama sonrası grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sessizce dağıldı.