'Seçimden sonra CHP'ye döneceğiz" propagandasına Torun'dan sert tepki

'Seçimden sonra CHP'ye döneceğiz" propagandasına Torun'dan sert tepki
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde, CHP’den ayrılıp başka partiye geçenlerle ilgili söylediği “Bu bizim anlayışımıza ters

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde, CHP’den ayrılıp başka partiye geçenlerle ilgili söylediği “Bu bizim anlayışımıza ters. Bazı arkadaşlarımız aday yapmadık diye ayrılıp başka partiden aday oldular” sözleri üzerine CHP’de ihraç hareketliliği başladı.

Aday listeleri açıklandıktan sonra, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın DSP’den, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadan ve Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in Demokrat Parti’den aday olmalarına CHP’den tepkiler yükselmeye devam ediyor.

"Bunları affetmemiz mümkün değil"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’nin ciddi bir kurumsal yapıya sahip olduğunu anımsatarak, partiye zarar verenlerin tavırlarını değerlendirmeye başladıklarını söyledi. Seyit Torun, aday gösterilmedikleri için partiden ayrılanların tercih haklarını kullandıklarını söyleyerek, “Ancak seçmene kendini şirin göstererek oy devşirmeye çalışanların CHP adını kullanmaları siyasi ahlaka aykırıdır. CHP’den istifa etmedikleri halde, bu adayların hizmetinde olanlar da partiye ihanet etmektedirler. Olağanüstü bir dönemden geçerken bunları affetmemiz mümkün değildir. Parti tüzüğümüz gayet açıktır” diyerek ihraç kapısını araladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ise, “Bu konuda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Marmaris mitinginde yaptığı konuşması gayet açıktır. Genel Başkanımız, bireysel çıkışları doğru bulmadığını, bunun parti anlayışına ters olduğunu söyledi. ‘Ben yoksam başkanlık da yok' anlayışı, bizim anlayışımız değil. Bizler şöyle ya da böyle gelip gideriz. Bu tür insanların bir topluma, bir beldeye, bir ilçeye, büyükşehire doğru dürüst hizmet edeceğine de inanmıyorum" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, aday gösterilmemelerine rağmen propagandalarına CHP’yi alet edenlerin, şu an başka parti saflarında mücadele ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“CHP’li olan CHP’de kalır. CHP’nin başarısı için çalışır. Aday gösterilmedikleri zaman CHP’den kolayca ayrılanların partisi, artık CHP değildir. Bunlara yakın ve partiden istifa etmemiş olanlar da artık CHP’li değildir. Başka partiden aday olduğu halde, ‘ben CHP’liyim. Seçimden sonra ya da kazandıktan sonra CHP’ye geri döneceğim’ diyen başkanlara ve çevresindekilere tek bir önerim var: Eğer bunlar CHP’lilerse oylarını bu seçimde CHP’ye verirler. CHP’nin tüzüğü açıktır. Başka parti saflarında yer alanlara başka söyleyecek sözüm yok.”

Ortaca’da soruşturma başladı

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan da, partisinden ayrılıp Demokrat Parti’den aday olan Hasan Karaçelik’in seçim çalışmalarında, “Ben genel merkezin tavrına karşıyım. Atatürkçü ve CHP’liyim. Seçimlerden sonra CHP’ye geçeceğim” sözlerine tepki göstererek, “Partimizden istifa ederek ayrılanlarla bağımız kopmuştur. Atatürk’ün kurduğu partimizden ayrıldıktan sonra seçmeni etkilemek amacıyla hala CHP söylemlerine sarılmaları ibret vericidir. Bu CHP’nin büyüklüğünü gösteriyor. Sanırım bunlar aday oldukları partiden utanmaktadırlar. Şu anda partimizden istifa etmedikleri halde başka parti saflarında yer alan üyelerimizi de saptamaya başladık. Araştırmalarımız bittikten sonra tüzüğümüzün ilgili maddelerini işleteceğiz” dedi.

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, “Bu kişiler partimize ihanet içindedirler. Elbette bu ihaneti affetmeyeceğiz” diyerek, yakın dönemde Muğla CHP’de ihraçların başlayacağı sinyalini verdi.

Etiketler :