Seçim Sonuçlarına AB’den İlk Yorum

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, genel seçimlere katılımın yüksek olduğuna vurgu yapıldı.Hürriyet’ten Güven Özalp’ın aktardığına göre, Avrupa Birliği’nden...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Seçim Sonuçlarına AB’den İlk Yorum

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, genel seçimlere katılımın yüksek olduğuna vurgu yapıldı.

Hürriyet’ten Güven Özalp’ın aktardığına göre, Avrupa Birliği’nden seçim sonuçlarına yönelik olarak yapılan ilk kurumsal açıklamada yüzde 86’ya varan katılım oranının Türk demokrasisinin gücünün göstergesi olduğu belirtilerek “önümüzdeki dönemin AB-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesi için fırsatlar içerdiği” vurgulandı.

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Johannes Hahn tarafından yapılan ortak açıklamada, başlıca partilerin yeni parlamentoda temsil edilecek olmalarının özellikle önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, hızlı bir şekilde yeni bir parlamento ve hükümet oluşturulması beklentisinin ve birlikte yakın çalışma isteğinin altı çizildi.