Roman Adaya Memleketinde Coşkulu Karşılama

Roman Adaya Memleketinde Coşkulu Karşılama
CHP İzmir 1. Bölge 5. sıra milletvekili adayı Özcan Purçu, seçim çalışmaları kapsamında doğup büyüdüğü Aydın'ın Söke İlçesi'ndeki Romanlar'ın yoğun olarak yaşadığı Atatürk Mahallesi'ni ziyaret etti. Purcu, Romanlar...

CHP İzmir 1. Bölge 5. sıra milletvekili adayı Özcan Purçu, seçim çalışmaları kapsamında doğup büyüdüğü Aydın'ın Söke İlçesi'ndeki Romanlar'ın yoğun olarak yaşadığı Atatürk Mahallesi'ni ziyaret etti. Purcu, Romanlar tarafından CHP bayrakları ve davul-zurnayla coşkulu şekilde karşılandı. Seçilebilecek bir sıradan milletvekili adayı gösterilen ilk Roman vatandaşı olan Özcan Purçu'nun geleceğini duyan geçmişte birlikte, hasır, sepet ve plaj şemsiyesi ördükleri yakınları, sevenleri, işlerini bırakıp, desteğe koştu. İzmir Milletvekili adayı olmasına rağmen yurt genelinde Roman vatandaşlarını ziyaret edip, 7 Haziran'daki genel seçimde partisi CHP'ye destek isteyen Purçu, gördüğü yoğun ilgi karşısında zaman zaman duygu dolu anlar yaşadı. Purçu'yu CHP Aydın eski milletvekillerinden Mehmet Semerci ve CHP Söke İlçe Teşkilatı yönetimi yalnız bırakmadı. Annesi Ünzüle, babası Selami Purçu ile de kucaklaşıp, özlem giderip, hayır dualarını alan Purçu, bir sandalyenin üzerine çıkıp, kalabalığa seslendi.

Konuşmasında Romanlar'ın makus talihlerini değişeceklerini belirten Purçu, ''Bir Roman vekilin meclise girmesi milat olacak. İktidara geldiğimizde Romanlar'ın sosyal ve ekonomik anlamada bir dizi projelerini hayata geçireceğiz. Roman mahallerimizde çocuklarımız için etüt merkezleri kurup, çocuklarımızın eğitimli olmalarını sağlayacağız. Ayrıca, Roman kardeşlerimizin istihdam sıkıntısını çözüm getireceğiz'' dedi. Purçu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisini aday göstermesi ile Romanlara yönelik ötekileşmenin sona ereceğini de vurguladı. Romanlar'ın artık temsil edilme hakkını elde etmelerinin sadece Türkiye de değil Avrupa da da önemsendiğine de dikkati çekti. Cumhuriyet ve Kemalpaşa Mahalleleri'nde de vatandaşlarla buluşan Purçu, ''Her ne kadar İzmir milletvekili adayı olsam da Söke'nin de milletvekili olacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın. Her zaman Sökeli hemşehrilerimizin emrinde olacağım'' diyerek destek istedi.