Reyhanlı Katliamı şüphelisi Türkiye'ye getirildi

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Reyhanlı katliamının planlayıcısı Yusuf Nazik'in ifadelerinde, "Saldırının talimatını aldım" dediği, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) tutuklu bulunan uyuşturucu baronu Memet Gezer'in Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2022 18:05
Reyhanlı Katliamı şüphelisi Türkiye'ye getirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Reyhanlı katliamının planlayıcısı Yusuf Nazik’in ifadelerinde, 'saldırının talimatını aldım' dediği, ABD'de tutuklu bulunan uyuşturucu baronu Memet Gezer, Türkiye’ye getirildi. Söz konusu şahsın ABD’de bulunduğunun tespit edilmesi üzerine, İnterpol Europol Daire Başkanlığımızca gerekli çalışmalar yapılmış, ABD’li yetkililer ile temasların ardından sınır dışı edilmesi hususunda mutabık kalınmıştır. ABD’li görevliler refakatinde ülkemize getirilen şahıs, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü görevlilerince İstanbul Havalimanından teslim alınmıştır" denildi.

09.05.1967 Antakya doğumlu olan Memet Gezer'in 'uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama' suçundan kırmızı bülten ile uluslararası düzeyde, 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' gibi muhtelif 17 suçtan ise ulusal düzeyde aranma kaydı bulunduğu belirtildi.

Ne olmuştu?

Yusuf Nazik, mahkemeye verdiği ifadesinde yüz isim vermişti. Saldırının Suriye topraklarında ÖSO ve El Nusra'ya karşı yapılacağının kendisine söylenildiğini öne süren Nazik, bu olayın merkezinde Suriye istihbaratında görev alan Hacı kod adlı yüzbaşı Muhammet Ali ile Mehmet Gezer ismindeki şahsın olduğunu söylemişti.

Nazik, Ankara'da Kocatepe Camii civarlarında ve Konya'da keşif yaptığını anlatarak, çektiği fotoğrafları Mehmet Gezer'i gönderdiğini aktardı. Nazik, "Saldırı Suriye'de olacaktı. Mehmet Gezer elini Kur'an-ı Kerim'e basarak yemin etti. Çoluk çocuğunun başının üzerine yemin etti. Türkiye'de olmayacak şartıyla kabul ettim. Bunu kendi vatanımda, kendi milletime yapacak olsaydım ailemi Türkiye'de neden bırakayım" demişti.

Katliamın ardından Mehmet Gezer ile Muhammet Ali'nin pasaportuna el koyduğunu belirten Nazik, bu kişilerin, kaçmasından korktukları için kendisini bir hücreye attıklarını ve 10 ay boyunca hücrede kaldığını söylemişti.