Prof. Dr. Ahmet Ercan deprem beklenmeyen yerleri açıkladı! Deprem beklenmeyen il ve ilçeler hangileri? Güvenli il ve ilçeler?

Prof. Dr. Ahmet Ercan deprem beklenmeyen yerleri açıkladı! Deprem beklenmeyen il ve ilçeler hangileri? Güvenli il ve ilçeler?
Kahramanmaraş depremlerinin ardından tüm Türkiye'yi deprem korkusu sardı. Herkes taşınabileceği güvenli yerleri aramaya başladı. Büyük kentlerden, özellikle İstanbul'dan deprem göçü başladı. Türk Türkiye deprem uzmanlarının açıklamalarına kilitlendi. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bu kez deprem beklemediği yerleri açıkladı. Peki Deprem beklenmeyen il ve ilçeler hangileri? Hangi il ve ilçeler güvenli?

Maraş depremlerinin ardından bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen bölgeden deprem haberleri gelmeye devam ediyor. AFAD bugüne kadar 16 bin artçı deprem olduğunu duyurdu. Malatya ve Hatay bu sabah yeniden depremle uyandı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bu kez depremsiz bölgelere dikkat çekti. Prof. Dr. Ahmet Ercan deprem beklenmeyen yerleri açıkladı! Deprem beklenmeyen il ve ilçeler hangileri? Güvenli il ve ilçeler?

ahmet-ercan.jpg

DEPREM BEKLENMEYEN İL VE İLÇELER HANGİLERİ? HANGİ İL VE İLÇELER GÜVENLİ?

- Batman Arap Kalkanı güneyindedir. Deprem güvencelidir. Hiç depremi yoktur. Sıkıntı yok.
Diyarbakır deprem bakımından az çekincelidir. Bu güne kadar gördüğü en büyük deprem 1934'de M6,2'dir. Ancak Arap Kalkanı ucundaki Lice 1975'de M6,9 üretmiştir. Öteki ilçeler depremsizdir. Diyarbakır'da deprem beklemiyorum."

- Şanlıurfa Bozova ile Harran Kırıkları, ayrıca DAK ile ÖDK etkisindedir. Başkent odaklı M6,4’e kadar depremler 500 ile 1000 yılda bir olur. Tüm ilçeleriyle 3 ile 4. Derece deprem bölgesinde olup çok güvenlidir.

ahmet-ercan1.jpg

- Bitlis ili ilçeleriyle 1.der. sarsım bölgesidir. Kavakbaşı, KAK, VAN, BBK (Bitlis Bindirme Kuşağı) depremlerinden etkilenir. Ahlat ile Tatvan, Bitlis içi M6,4’e kadar sarsıntıları çok uzun aralarla üretir. Dağlık kesimlerdeki yapılar güvenlidir.

- İçel ili, Ecemiş ile Karaisalı kırıkları etkisindedir. Mersin,MS534’de 6,4,MS1532’de M5,7’i sınamıştır. İlçeleri 4.derece çekincelidir. Adana’da DAK,ÖDK, KDBK’da (Kıbrıs dalma batma kuşağında) olacak depremler özellikle tarım alanları ile deniz kıyısındaki dikintileri göçertebilir.

- Gaziantep ilinde deprem üreten yerler; MÖ131’de M5,7, MS128’de M6,4 ile Nurdağı’dır. O yıldan beri M7,7’lik bir deprem üretimi olmamıştır. Gaziantep içi ile ilçeleri 3.derece deprem çekinceli olsa da, DAK, ÖDK ile BBK’nın (Bitlis Bindirme Kuşağı) ürettiği sarsım dalgaları etkiler.

- Siirt ile Şırnak illeri BBK (Bitlis Bindirme Kuşağı) etkisindedir. Hakkari le Van’daki depremlerle sarsılır. En büyük depremi Pervari’de 1884’de M6,1’dir. Güvenlidir.

Etiketler :