PETKİM İşçileri Ayaklandı!

PETKİM’de toplu iş sözleşme görüşmeleri tıkandı. İki saat iş başı yapmayan işçiler, uzlaşı çağrısı yaparak işvereni uyardı.Bursa’daki otomotiv işçilerinin eyleminin sona ermesinin ardından bu kez İzmir’in Aliağa...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
PETKİM İşçileri Ayaklandı!

PETKİM’de toplu iş sözleşme görüşmeleri tıkandı. İki saat iş başı yapmayan işçiler, uzlaşı çağrısı yaparak işvereni uyardı.

Bursa’daki otomotiv işçilerinin eyleminin sona ermesinin ardından bu kez İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki PETKİM İşçileri isyan etti. Petrol­iş Sendikası Aliağa Şubesi Petrokimya Holding A.Ş (PETKİM)’de sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uzlaşma sağlanamaması üzerine tıkandığını açıkladı. Bugün işçiler iki saat geç işbaşı yaparak PETKİM’de protesto eylemi başlattı.

İŞÇİLERDEN İŞVERENE DİRENİŞ UYARISI

Petrol­iş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, “Petkim işvereniyle bugüne kadar sürdürdüğümüz toplu iş sözleşme görüşmelerimizde asıl anlaşmazlık konusu olan 1997 yılından 2006 yılına kadar uygulandığı halde işveren tarafından 2006 yılında bozulan ücret sisteminde kapatılmasını istediğimiz farktır. 2011 sözleşmemizde getirdiğimiz noktayı bundan sonraki süreçte kapatmasıdır.  Ancak yapılan son görüşmelerde bu konu, iki ayrı skalaya iki ayrı ücret olarak anlaşılmış, fakat işverenin teklif ettiği rakamlar istediğimizin çok altında kalmıştır. Pazartesi günü yapılan toplu iş sözleşme görüşmesinde; işveren ikili skala zammını geri çekmiş ve % 3.25 ile % 3.75 olarak getirdiği ücret zammını ilk altı ay için tüm çalışanlara olmak üzere % 5 olarak teklif etmiştir. Yaptığımız görüşmelerde işveren yetkilileri ‘bizim size sunacağımız son teklif budur, son noktamız budur, bundan öte gidemeyiz’ talepleri ile karşımıza gelmektedir”

İŞVEREN UZLAŞMAZSA EYLEMLERİMİZ SÜRECEK

Biz de buradan yetkililere sesleniyoruz. Bizim de son noktamız belli. Bu süreçten sonra müzakere ile değil, mücadeleci anlayışımız ile bu süreci götüreceğiz. Petkim işçisi bu zamana kadarki haklarını direnerek kazanmıştır, dilenerek değil. Bugün burada yaptığımız iki saatlik iş bırakma sadece bir uyarıdır. İşveren bizimle masaya oturmaz, uzlaşmaya yanaşmaz ise eylemlerimiz sürecektir” dedi.

Sözcü