Oxford, geliştirdiği Covid-19 aşısını insanlar üzerinde denemeye başlayacak

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının, insanlar üzerinde denenmeye başlanacağını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2020 21:56
Oxford, geliştirdiği Covid-19 aşısını insanlar üzerinde denemeye başlayacak

Hancock, günlük basın toplantısında, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen potansiyel aşıda deneme aşamasına geçileceğini söyledi. Bu kapsamda insanlar üzerindeki testlerin perşembe günü başlayacağını açıklayan Hancock, ayrıca Oxford Üniversitesi ve Londra'daki Imperial College'a klinik çalışmalar için 20 milyon sterlin katkı sağlayacaklarını da kaydetti.

Oxford: Başarı şansı yüzde 80

Başarı şanslarının yüzde 80 olduğunu duyuran Oxford Üniversitesi ekibi de eylül ayına kadar yaklaşık bir milyon doz aşıyı hazır hale getirmek istiyor. 

İnsan vücudunda gelişmesi engellenecek

"ChAdOx1" adı verilen potansiyel aşı, şempanzelerde gribe yol açan bir adenovirüsün genetiği değiştirilerek üretildi. 

Virüsün genetiğiyle, insan vücudunda gelişmesi engellenecek şekilde oynanırken Covid-19'un insan hücrelerine tutunmasını sağlayan çivi proteini üreten genetik unsurlar eklendi. Aşının, virüsün ürettiği çivi proteine yapışarak onun hücrelere nüfuz etmesini önleyecek antikorları üretmesi amaçlanıyor.

Dünyada aralarında Türkiye'nin de olduğu 70'den fazla ülkede bilim insanları, Covid-19'a karşı aşı bulmak için çalışmalar yürütüyor.