Önce Fotoğraf Sonra Gözaltı...

Türkiye’de parmak izi dahi olmayan Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman’ın yakalanması için 100 kişilik ekip 20 gün çalıştı. Zanlıların fotoğrafları çekilip eşleştirildi. Teröristler bu yolla yakalanırken...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Önce Fotoğraf Sonra Gözaltı...

Türkiye’de parmak izi dahi olmayan Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman’ın yakalanması için 100 kişilik ekip 20 gün çalıştı. Zanlıların fotoğrafları çekilip eşleştirildi. Teröristler bu yolla yakalanırken çamurlu ayakkabıları da ele veren bir unsur oldu. Bu arada İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman, Özdemir Sabancı suikastı ile ilgili sorgulanmak ve haklarında işlem yapılmak üzere bu sabah İstanbul'a gönderildi. Akkol'a çelik yelek giydirildiği görüldü.

Sabancı suikastı sonrası 20 yıldır kırmızı bültenle aranan terör örgütü DHKP-C üyesi İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman’ın Türkiye’ye sızacağı istihbaratı üzerine güvenlik güçleri teyakkuza geçti. 100 kişilik özel ekip 20 gün boyunca büyük bir özenle çalıştı. Bodrum’dan Çanakkale’ye kadar olan tüm sahil kesimi mercek altına alındı. Ekipler 24 saat sahilleri ve denizi gelişmiş kameralar ve sahil güvenlik gemileriyle gözetlemeye aldı. Adeta kuş uçurtulmadı.

GECE GÜNDÜZ İZLENDİ

Çalışmalarda ihtimalin kuvvetli olduğu Kuşadası ve Didim civarında her ayrıntı tek tek incelendi. Deniz ve karada görüntüler alındı. Sahiller kare kare fotoğraflandı, denizde özellikle sürat yapan teknelerin içindekilerin tele objektiflerle fotoğrafları çekildi. Yollar, otogarlar, taksileri incelemeye alındı. Teröristlerin fotoğrafları şüpheli kişilerin fotoğrafları çekilerek eşleştirme yapıldı.

Akkol ve Fadik Adıyaman’ın Aydın Didim’den girdiğinin tespit edilmesi üzerine bu bölgede çalışmalar yoğunlaştırıldı. Önceki gün sabah saatlerinde şüphelenilen çiftin bir taksiye binerek Söke’ye geldiği belirlendi. Eskişehir’e gitmek için otogarda bekleyen ikilinin fotoğrafını çeken polis, ayakkabılarındaki çamurdan da şüphelendi. Fotoğraf eşleşmelerinde kadın ve erkeğin Akkol ve Adıyaman olduğu ihtimali kuvvetlenince çift yakalandı.

İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman emniyette ifade vermezken, ikilinin Söke’den belirledikleri isimler adına sahte kimlik düzenledikleri saptandı. Akkol ve Adıyaman’ın insan kaçakçılarının yardımıyla bot ya da bir tekneyle Didim’e geçtikleri değerlendiriliyor. Çiftin geceyi ormanlık alanda ya da sahilde geçirdiği sanılıyor. Akkol ve Adıyaman’ın gitar kılıfını Yunanistan’dan, ısıtıcıyı ise Söke’den aldığı, yeni kıyafet alarak ıslak ve çamurlu giysilerini değiştirdikleri tespit edildi.

Fadik Adıyaman’ın üzerinden çıkan sahte kimlikte ismi bulunan kadın emniyete götürülerek ifadesi alındı. 4 kişi ise aranıyor.

KOD ADI: HRİSTO

Yunanistan’a 2000’li yılların başlarında gelen ve “Çetin Bayır” adıyla “siyasi mülteci” kabul edilen Akkol, Yunan İstihbarat Teşkilatı’nda (EYP) “Hristo” kod adı ile biliniyordu. Yunan “Crash” dergisine göre, Atina’daki DHKP-C’lileri Türkiye hakkında bilgiler almak için kullanan EYP, Akkol’un gerçek kimliğini biliyor, ancak “Türkiye’nin, Yunanistan’ı terörist barındırmakla suçlamaması için ses çıkarmıyordu”. Akkol’un örgüt içindeki kod adı ise “İsa” idi.

“SURİYELİ BOYACI”

Yunan Polisi’nin 10 Şubat 2014’de Atina’nın Gizi semtinde Genadiu sokağı 43 numaraları apartmanın bir dairesinde çok sayıda silahve büyük miktarda patlayıcı madde ile yakalanan İsmail Akkkol, Atina ve Larisa cezaevlerinde 17 ay yattıktan sonra geçen yıl temmuz ayı sonlarında tahliye edildi.

Yunan Polisi’nin “kimliği meçhul bir şahsın ihbarı üzerine yaptığı baskında, örgütün önde gelen isimlerinden “Abi” kod adlı Hüseyin Fevzi Tekin, Bilgehan Karpat ve Mehmet Ali Yılmaz ile birlikte yakaladığı İsmail Akkol, Yunan komşularına “Suriyeli boyacı” olduğunu söylüyordu.

HER GÖSTERİDE EN ÖNDE

Fadik Adıyaman ise DHKP-C’nin Atina’daki her etkinliğinde hep en ön safhada idi. Örgüt yandaşları, Fadik Adıyaman için “Hamile iken Türkiye’de işkence görmüş ve düşük yapmıştı” iddiasında bulundular. Adıyaman, saldırı gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye giderken 30 Temmuz 2013’de Sakız adası açıklarında yakalanan DHKP-C üyeleri Hasan Biber, Mehmet Yayla veSinan Oktay Özen ile “işbirliği yaptığı” suçlamasıyla yargılandı. Tecilli olarak 3 yıl hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi. 

DNA TESTİ YAPILACAK

Akkol ve Adıyaman’ın sorgusu için Ankara’dan özel ekip gönderildi. Akkol’un daha önce poliste hiç parmak izi olmadığı, bu nedenle eşleştirme yapılamadığı belirtildi. Bu yüzden adli olarak gerçek kimliğinin tespiti için DNA testi yapılmasına karar verildi.

İSTANBUL'A GÖNDERİLDİLER

Özdemir Sabancı suikastı sanığı DHKP-C terör örgütü üyesi İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman’ın ifadesinin alınması ardından İstanbul’a gönderildi.

Aydın Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman’ın sorgusunun tamamlanmasının ardından İstanbul’a gönderilmesine karar verildi. Akkol ve Adıyaman, bu sabah İzmir’e, buradan da Özdemir Sabancı suikastı ile ilgili sorgulanmak ve haklarında işlem yapılmak üzere İstanbul’a götürüldü.

HÜRRİYET