Obama'nın Temsilcisi Kobani'yi Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, Kobane'yi ziyaret ederek, Kürt yetkililerle görüştü ve Kobani mezarlığını ziyaret etti.McGurk kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, hafta sonunda, Irak Şam...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Obama'nın Temsilcisi Kobani'yi Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, Kobane'yi ziyaret ederek, Kürt yetkililerle görüştü ve Kobani mezarlığını ziyaret etti.

McGurk kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, hafta sonunda, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile sürdürülen savaşı görüşmek üzere Suriye'ye iki günlük ziyarette bulunduğunu açıkladı.

Ziyaretinin, bir tam gününü Kobani'ye ayırdığını belirten McGurk, bu ziyaret sırasında yerel liderler ve halk ile öncelikle güvenlik ve insani durumu görüştüğünü vurguladı ve " Kobani kentinin çevresinde mevzilerden IŞİD teröristlerinden arta kalanlar temizlenmeye devam ediliyor" dedi.

"Kobani savaşında ölen 1000'den çok şehidi de ziyaret ederek saygı duruşunda bulundum" diyen McGurk, geçen haftanın IŞİD kuşatmasının kırılmasının yıldönümü olduğunu anımsattı.

Bölgede, IŞİD'e karşı savaşanların bir sonraki adımı üzerinde de durulduğunu vurgulayan McGurk, "IŞİD teröristleri güçlü Kobani, Tikrit, Ramadi ve yakında Rakka ve Musul halklarının karşısında ayakta kalma şansları hiç yok" dedi.