O Esnada Mikrofon Bozuldu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Teşvik yarışması renkli anlara sahne oldu."İşte Urla Villaları" haberi ile "Yılın Haberi Ödülü"nü kucaklayan Sözcü Gazetesi Haber Muhabiri Gökmen Ulu'nun...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
O Esnada Mikrofon Bozuldu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Teşvik yarışması renkli anlara sahne oldu.

"İşte Urla Villaları" haberi ile "Yılın Haberi Ödülü"nü kucaklayan Sözcü Gazetesi Haber Muhabiri Gökmen Ulu'nun konuşması ise geceye damgasını vurdu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Teşvik yarışmasında dereceye giren 22 gazeteci Basın Müzesi’nde düzenlenen törenle ödüllerini alırken, Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü basın özgürlüğüne yönelik mücadelesinden dolayı Atila Sertel’e verildi. "İşte Urla Villaları" haberi ile "Yılın Haberi Ödülü"nü kucaklayan Sözcü Gazetesi Haber Muhabiri Gökmen Ulu'nun konuşması ise geceye damgasını vurdu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması’nda dereceye girenler törenle ödüllerini aldı. İzmir Basın Müzesi’nin de aynı alanda bulunduğu tarihi Aziz Vukolos Kilisesi’nde düzenlenen törende, 12 dalda 22 gazeteci ödül aldı. Özellikle son 6 yıldır basın ve ifade özgürlüğüne yönelik yürüttüğü mücadele nedeniyle Jüri’nin oybirliğiyle Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü İGC eski Başkanı Atila Sertel’e verildi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve İGC yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödül törenine; İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil Hüner, Basın Yayın ve Enformasyon İzmir İl Müdürü Deniz Dev, Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı.

“YÜREKLİ GAZETECİLER”

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i andıkları 15 Mayıs’ın İzmir ve Türk basını için çok önemli bir gün olduğunu vurgulayarak, “İşte böyle bir günde İzmir’in yürekli gazetecilerini ödüllendirmek de bizler için çok önemli. İzmirli gazeteciler olarak Hasan Tahsin’in mirasçısı olmaktan her zaman büyük onur duyduk” dedi.

Yarışmada dereceye girenleri tebrik ettiğini ifade eden Başkan Dikmen, şunları söyledi:

“İzmirli gazetecilerin ruhunda özgürlük vardır. İzmirli gazeteciler kişiliğinden, meslek etik ve ahlakından ödün vermeden görev aşkıyla çalışır. Mesleğimizin içinde bulunduğu her türlü olumsuzluğa rağmen görevini aşkla yapan İzmirli gazetecilerin bu aşkı, yarışmamıza katılan haberlere de yansıdı. Hepsi birbirinden iyi eserlerin arasından sıyrılarak dereceye giren gazetecileri tebrik ediyorum.”

Törende söz alan yarışmanın Jüri Başkanı ve Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru da, Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü’nün yarışma jürisinin oybirliğiyle verildiğini belirterek, “Atila Sertel’e özellikle son 6 yıldır gazeteciler için, basın ve ifade özgürlüğü için adaletsizliğe uğramış bütün ülke insanlar için yürüttüğü mücadele şükranlarımızı sunuyoruz. Jürimizin oybirliğiyle verdiği Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü, İzmir ve Türkiye’deki gazeteciler adınadır” diye konuştu.

“BEN GAZETECİYİM”

Hasan Tahsin Özel Onur Ödülü’nü İGC Başkanı Misket Dikmen, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru’nun elinden alan Cemiyet eski Başkanı Atila Sertel de şunları söyledi:

“Silivri zindanlarının boşaltılması için önde mücadele eden arkadaşlarımın yanında olmak benim için onurdu. Bu süreçte tutuklu gazeteciler için yürüttüğüm mücadele nedeniyle benim için Ergenekoncu, Kürtçü, Cemaatçi dediler. Benim savunduğum şey hiç kimsenin düşünceleri ve yazdıkları nedeniyle ceza almamasıdır. Ben gazeteciyim. Gazeteci ruhu ile doğdum ve gazetecilik ruhu ile de öleceğim. Böylesine önemli ve anlamlı bir ödülü kendi Cemiyetimizden almak benim için büyük onur.”

MİKROFON BİLE DAYANAMADI

"İşte Urla Villaları" haberi ile "Yılın Haberi Ödülü"nü kucaklayan Sözcü Gazetesi Haber Muhabiri Gökmen Ulu'nun konuşması ise geceye damgasını vurdu. Ulu'nun konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan adını telaffuz ederken mikrofonun çınlaması gülüşmelere neden oldu. Konuklar "Mikrofon bile dayanamadı" yorumunu yaptı.

İGC Basın Müzesi'nde düzenlenen ödül töreninde konuşan gazeteci Gökmen Ulu; "Tayyip Erdoğan bu haber nedeni ile beni boyuna mahkemeye verdi. Gazeteciler ise bu haber nedeni ile ödül verdi" dedi.

Ulu şöyle konuştu; "Meslek hayatım boyunca iki kez yarışmaya katıldım. İkisi de ödül getirdi. Biri 'En iyi haber spikeri' ödülüydü, diğeri de muhabir olarak verilen bu haber ödülü. İkisi de Hasan Tahsin ödülüdür. Saygıdeğer meslektaşlarımı tenzih ederek şunu söylemek istiyorum; Bizans Medyası cemiyetlerinin, yalancılığı defalarca tescillenmiş haysiyet cellatlarına ve özel görevli gaztecilere onur ödülü verme onursuzluğunu sergilediği ve kirlendiği bir dönemde, hep temiz kalan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Ödülü'nün değeri daha da artmıştır. Bu değerli ödüle layık gören sayın jüriye ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne çok teşekkür ederim. Bu vesile ile medyanın ve Türkiye'nin bu kara döneminde verdiği demokrasi ve özgürlük mücadelesi ile bir mücevher gibi parlayan, gazetecilerin hakkını hukukunu savunan sevgili ağabeyim, sayın Atilla Sertel'e bize hep sahip çıktığı, nefes olduğu, enerji verdiği ve cesaret bulaştırdığı için çok teşekkür ederim. Adını tarihe ve gazetecilerin kalbine yazdırmıştır. Atilla Sertel'in meselesi bizim meselemizdir. Ona haksızlık yapanlar kamu vicdanında utanca mahkumdur. Atilla Sertel ise onurumuzdur" dedi.

Ulu; "Ben bu ödülü, hayatımda çok özel bir yeri olan, üzerimde hakkı bulunan, birlikte çalışma ayrıcalığı ve şerefine nail olduğum ve ışığı ile bizi aydınlatan sevgili ağabeyim, ustam, sayın Uğur Dündar'a ithaf ediyorum. Onun takdir dolu sözlerini kazanmak en az bu ödül kadar önemlidir. Son sözüm şudur; Gerçeğe aşkla bağlı gazeteciler olarak doğruları dosdoğru söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Ali Kemaller'den olmaktansa, Hasan Tahsinler'den olmayı tercih ederiz. İzmirliyiz, Ege'nin Efesiyiz, Mustafa Kemal'in takipçisiyiz" diye konuştu.