Mursi’nin İdam Cezası Onandı

Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı onandıMısır mahkemesi, Temmuz 2013′teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi “hapishaneler baskını”davasında...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Mursi’nin İdam Cezası Onandı

Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı onandı

Mısır mahkemesi, Temmuz 2013′teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi “hapishaneler baskını”davasında kararlaştırılan idam cezasını onadı.

Mahkeme “casusluk” davasında ise idam kararını müebbet hapise çevirmişti.

Mısır mahkemesi, “casusluk” ve “hapishaneler baskını” olarak bilinen davalarda Muhammed Mursi’nin dosyasını idam konusunda görüş için müftülüğe göndermişti. Mahkeme heyeti bugünkü duruşmada Muhammed Mursi’nin 25 yıl ile sınırlı müebbet hapse mahkum edildiğini açıkladı. Mısır’da müebbet cezası alan mahkumlar, 25 yıl hapis yatıyor. Kararlara temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

Mursi’nin yanında Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii de müebbet hapse çarptırıldı.

Mahkeme; “casusluk” davasında HAP Genel Sekreteri Muhammed el Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati’nin ise idamına hükmetti. Mahkemeden çıkan bu kararlara temyiz hakkı bulunuyor.