Muhtarın coronavirüs vakalarını gizlediği mahallede vaka sayıları artıyor

Muhtarın coronavirüs vakalarını gizlediği mahallede vaka sayıları artıyor
Van'ın Başkale ilçesi Örmetaş Mahallesi'nde, coronavirüs vakalarını gizlediği gerekçesiyle muhtar Mikail Duman'ın görevden alınmasının ardından sağlık ekipleri tarafından yapılan test işlemleri dün akşam itibariyle sona erdi.

Başkale ilçesine bağlı 90 hane ve 900 nüfuslu Örmetaş Mahallesi, İstanbul'dan gelen bir kişide coronavirüs görülmesi üzerine 7 Nisan günü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı.

Karantina süreci devam ederken, sağlık ekipleri mahallede geniş çaplı tarama başlattı. Ancak mahalleye İstanbul'dan gelen başka vatandaşların da olduğu, bu vatandaşlarla ilgili Muhtar Mikail Duman'ın karantinanın kaldırılması için yetkililere bilgi vermediği belirlendi. Bu bilgi üzerine harekete geçildi.

Vaka sayısı 46'ya yükseldi

Yapılan çalışmalar ile İstanbul'dan gelenler, sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerince tespit edildi. Yapılan testler sonucunda daha önce 22 olan coronavirüs vaka sayısı yapılan son çalışmalarla da dün itibarıyla 46'ya yükseldi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı mahalleyi özel çalışma alanı olarak belirledi.

Muhtar Duman hakkında ise Van Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Karantinaya alınan mahalledeki test işlemi dün akşam saatleri itibarıyla sona erdi. Sağlık ekiplerinin, Van,mahalledeki sağlık taraması ise devam ediyor.

Etiketler :