Halk TV Canlı Yayın
Mezarlığı zeytinliğe dönüştüren 600 yıllık gelenek
İZMİR'in Torbalı ilçesine bağlı Yörük köyü Helvacı'da, yaklaşık 600 yıldır sürdürülen gelenek kapsamında ölen her kişinin mezarının başına zeytin fidanı dikilmesi nedeniyle, yaşı 600'e yaklaşan ağaçların da aralarında yer aldığı zeytinlik oluştu.

Ağaçlardan elde edilen üründen sağlanan gelir ile köydeki ihtiyaç sahiplerine destek verilirken, Muhtar Şahin Uysal, Zeytin dikmek Osmanlı'dan günümüze kadar yaşattığımız bir gelenek. Her yerde mezarlıklara serviler, meyve ağaçları dikilir, bizde zeytin dikiliyor dedi.

Torbalı ile çevresindeki yerleşim yerlerinin kervan yolu üzerindeki kırsal Helvacı Mahallesi'nde, yaklaşık 600 yıl önce, hayatını kaybeden her kişi için mezarının başına zeytin fidanı dikilmeye başlandı. Bu uygulama bir gelenek halini aldı, asırlar boyunca sürdü. Aralarında yaşı 600'ü bulanların da yer aldığı zeytin ağaçlarıyla mezarlık zeytinliğe döndü. Yaşlandıkça verimleri de artan ağaçlar her yıl ürün vermeye başladı. Köylüler tarafından toplanan zeytinlerden elde edilen gelir,

özellikle köyde ihtiyacı olan kişilere dağıtıldı, geçimlerine katkı sağlandı.

MEZAR TAŞLARI ÇALINIYOR

Köylülerin son dönemdeki en büyük şikayeti ise mezar taşlarının tarihi eser olarak değerlendirilebileceği düşüncesiyle hırsızlar tarafından çalınmaları oldu. 150 haneli olan ve 300 kişinin yaşamını sürdürdüğü Helvacı Mahallesi'nin muhtarı Şahin Uysal, Köyümüz bölgenin en eskisi durumunda. Bölgenin önemli kervan yolunun da üzerinde kurulmuş. Eskiden gelen kervancılara helva ikram edildiği için köylümüzün adı da bu şekilde kalmış. Çevredeki diğer köyler, bizden kopan kişilerce kurulmuş. Zeytin atalarımızdan beri önem verdiğimiz en önemli geçim kaynağımız. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı. Zeytin dikmek Osmanlı'dan günümüze kadar yaşattığımız bir gelenek. Her yerde mezarlıklara serviler, meyve ağaçları dikilir, bizde zeytin dikiliyor dedi.