Meclis Başkanlığı Seçiminde İlk İki Tur Yarın Yapılacak!

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk iki tur oylama yarın yapılacak.Başkanlık yarışında ilk iki tur oylamada yarın 367 oyu bulan aday ipi göğüsleyecek. Başkanlık seçiminin ardından koalisyon trafiği başlayacak.TBMM Genel Kurulu...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Meclis Başkanlığı Seçiminde İlk İki Tur Yarın Yapılacak!

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk iki tur oylama yarın yapılacak.

Başkanlık yarışında ilk iki tur oylamada yarın 367 oyu bulan aday ipi göğüsleyecek. Başkanlık seçiminin ardından koalisyon trafiği başlayacak.

TBMM Genel Kurulu Meclis Başkanı seçimini yapmak üzere 30 Haziran 2015 Salı günü saat 15.00'te toplanacak.

DÖRT ADAY YARIŞACAK

Başkanlık seçiminde AKP’nin adayı İsmet Yılmaz, CHP’nin adayı Deniz Baykal, MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak.

TBMM Başkanı seçimi için yarın 1 ve 2'nci tur seçimleri yapılacak. Salı günü TBMM Başkanı'nın seçilememesi hâlinde 1 Temmuz 2015 Çarşamba günü TBMM Başkanı seçiminin 3 ve 4'üncü tur seçimleri gerçekleştirilecek.

DÖRDÜNCÜ OYLAMADA EN ÇOK OY ALAN ADAY BAŞKAN SEÇİLECEK

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyalan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan Başkan seçilecek.

MECLİS BAŞKANLIĞI SATRANCI

AK Parti 258, CHP 132, MHP 80, HDP 80 sandalyeye sahip. Meclis’teki sandalye dağılımı nedeniyle TBMM Başkanı seçiminin son tura kalması bekleniyor. Meclis Başkanlığı satrancında partilerin taktikleri de seçimin sonucunu etkileyecek.

MECLİS 1 TEMMUZ’DA TATİLE GİRMEYECEK

Meclis 1 Temmuz’da tatile girmeyerek çalışmalarına devam edecek. Kabul edilen Danışma Kurulu’nun önerisine göre Meclis TBMM İçtüzüğü'nün 5'inci maddesine göre 1 Temmuz 2015'te tatile girmeyerek çalışacak.

anka