Malatya’nın Battalgazi ilçesinde baz istasyonu eylemi

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde baz istasyonu eylemi
Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bir mahalleye kurulmak istenen baz istasyonuna karşı çıkan vatandaşlar, eylem yaparak firma çalışanlarını bölgeye sokmadı.Battalgazi Mahallesi Çatyol Sokak üzerinde bulunan boş araziye, bir...
Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bir mahalleye kurulmak istenen baz istasyonuna karşı çıkan vatandaşlar, eylem yaparak firma çalışanlarını bölgeye sokmadı.

Battalgazi Mahallesi Çatyol Sokak üzerinde bulunan boş araziye, bir GSM şirketi tarafından baz istasyonu kurulmak istenmesi vatandaşları sokağa döktü. Geçtiğimiz aylarda da baz istasyonu kurulması için girişimlerin olduğunu belirten vatandaşlar, imza toplayarak yetkililere başvurduklarını ve o dönem kurulumu durdurduklarını söylediler.Bu sabah erken saatlerde GSM firmasına ait baz istasyonu cihazlarının mahalleye gelmesi ile ortam yeniden gerildi. Çalışanları ve iş makinelerini alana sokmayan mahalle halkı, işçilere tepki gösterdi. İşçilerin durumu polise bildirmesi üzerine bölgeye gelen çevik kuvvet ekipleri, eyleme müdahale etti. Eylem yapan yaklaşık 40 kişili grup ise duruma tepki göstererek, cihazların kurulmasını engelleyeceklerini söylediler. Polisler mahalleliyi dağılmaları konusunda uzun süre ikna etmeye çalışırken, protestolarına devam eden vatandaşlar eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Battalgazi Mahallesi Muhtarı Şükrü Kılıç, baz istasyonunun kurulmasına karşı olduklarını belirterek, topladıkları imzaları geçen ay Kaymakamlık ve Valiliğe ilettiklerini söyledi. 1 ay önce baz istasyonun kurulmasını durduklarını belirten Muhtar Kılıç, sabah kalktıklarında ise yeni bir firmanın baz istasyonu kurma girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.Mahalledeki vatandaşlar ise kuruluma kesinlikle izin vermeyeceklerini söyleyerek, yetkililerden bu duruma çözüm bulunmasını istediler. Mahalleliler, yetkililerle yeniden görüşeceklerini söylediler.

Çocuğunun kalp ritm hastalığı nedeniyle baz istasyonlarından uzak durması gerektiğini belirten bir vatandaş ise “Çocuğumun 48 saat üzerinde cihaz takılarak kalp ritmi ölçülüyor. Biz baz istasyonun hemen yanında oturuyoruz, devlet buna yasal izin veriyorsa, bize de kalacak bir yer ayarlasın" diyerek sitemini dile getirdi.

Polis ekipleri, yasal izni bulunan baz istasyonunun kurulmasına karşı çıkan vatandaşların izinsiz gösteri yaptığını belirterek uyarıda bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından, istasyonun kurulması şimdilik ertelendi.