Liderlerden 23 Nisan mesajları

Siyasi parti liderleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  mesajında şu ifadelere yer verdi: “95′inci yaşını kutlayacağımız, Kurtuluş Savaşımıza...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Liderlerden 23 Nisan mesajları

Siyasi parti liderleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  mesajında şu ifadelere yer verdi: “95′inci yaşını kutlayacağımız, Kurtuluş Savaşımıza rehberlik eden TBMM ne yazık ki iktidarın arka bahçesi haline getirilmiş bulunuyor. İlk Başkanı Gazi Mustafa Kemal olan TBMM ne yazık ki 95. yaşında milli irade hırsızlığı ile çoğunluğa ulaşmış bir  parti ve hükümet tarafından parmak çoğunluğu ile yönetiliyor. Ne yazık ki, tarihi kökleri çok eskilere uzanan parlamenter sistem bu iktidar tarafından ayakbağı olarak gösteriliyor.

Ayrıca ‘Çocuklara kıymayın efendiler’ diye timsah gözyaşı dökenlerin

iktidarında, bazı çocuklar açılıktan ölüyor, bazıları yatağa aç giriyor ve  95

çocuk da hayatını kaybetmiş bulunuyor.”

“Bu gerçekler ve olumsuzluklar” karşısında bile Meclis’e de

Cumhuriyete de demokrasiye de kardeşliğe de hep saygı duyduklarını ve umutlarını

hiç kaybetmediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biliyoruz ki Milli Egemenlik ile

Çocuk Bayramının 96′ncı yaşını, yaşanacak güzel bir Türkiye’de kutlayacağız. Bu

duygularla, Milli Egemenlik ve  Çocuk Bayramı’nın 95′inci yaşını kutlarken, başta

Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere TBMM’nin açılışından bugüne kadar,

siyaseti zenginleşme değil, halka hizmet aracı olarak gören tüm siyaset erbabına

saygılarımı sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

MİLLETİMİZ KIT İMKANLARLA ŞEREF VE HAYSİYETİNİ KORUDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu da kutlama mesajında “23 Nisan 1920 ruhuyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.  Tarihimiz bu konuda çok sayıda örnekle doludur. 23 Nisan aynı zamanda, geleceğimizin güvencesi olarak gördüğümüz, özgürlük ve bağımsızlık meşalesini devredeceğimiz çocuklarımızın da bayramıdır. İstiklâl Savaşımızın lideri, Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal tarafından çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan’ın bu açıdan da ayrı bir manası vardır” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu mesajında, “Milletimiz, tarihinin en sıkıntılı dönemini 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde geçirmiştir. Bağımsızlık ve hürriyetimize kasteden düşmanlar, milletimizi tarihin bir öznesi olmaktan çıkartmak istemişlerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 95 yıl önce bugün Ankara’da açılması tarihimizde önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. TBMM’nin açıldığı bu gün, milletimizin istiklâl uğrundaki kararlılığını ve istikbale ilişkin umudunu paylaştığı gün olmuştur. Genç, yaşlı, kadın, erkek bütün eşhasıyla omuz omuza veren milletimiz, hürriyet ve bağımsızlığına kasteden düşmanlara karşı destansı bir mücadele vermiştir. Müstevlilerden aman dilenmeden kıt imkânlarla şeref ve haysiyetini koruyan milletimiz, elde ettiği zaferle al bayrağımızı özgürce göndere çekmeyi başarmıştır” ifadelerini kullandı.

23 NİSAN 1920 RUHUYLA ÇÖZEMEYECEĞİMİZ HİÇBİR SORUN YOKTUR

“23 Nisan 1920 ruhuyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur” diyen Davutoğlu, “23 Nisan 1920 ruhuyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Tarihimiz bu konuda çok sayıda örnekle doludur. 23 Nisan aynı zamanda, geleceğimizin güvencesi olarak gördüğümüz, özgürlük ve bağımsızlık meşalesini devredeceğimiz çocuklarımızın da bayramıdır. İstiklâl Savaşımızın lideri, Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal tarafından çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan’ın bu açıdan da ayrı bir manası vardır. Daha özgür, daha aydınlık, daha huzurlu ve daha mutlu bir gelecek idealini  temsilen, bugün aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak ilan edilmiştir. Hükümet olarak en büyük arzumuz, çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak, topluma ve insanlığa yararlı özgür bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Yarınlarda ülkemizin sorumluluğunu devredeceğimiz çocuklarımızın millî ideallerimize sarılmaları, manevi değerlerimizle donanmaları, ve dünyaya açık olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Bu inanç ve düşüncelerle 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bizlere bağımsız ve hür bir ülke bırakan Birinci Meclisimizin cesur ve fedakâr üyelerini saygı ve şükranla anıyorum. İstiklâl mücadelesinde özveriyle görev almış Anadolu’nun her bir evladına rahmet diliyorum. Bu anlamlı günde coşkumuz ve neşemizi artıran değerli evlatlarımızın ve tüm milletimizin bayramlarını en samimi duygularla kutluyorum” açıklamasına yer verdi.

“23 NİSAN 1920 RUHUNU HER ZAMAN KORUYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, “Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 95. kuruluş yıl dönümünü, Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum. Aziz milletimizin temsilcilerinin, ortak bir gaye etrafında, Meclis çatısı altında birleştiği 23 Nisan 1920, istiklal mücadelesinde zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda en önemli dönüm noktasıdır. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Milli egemenliği tesis ederek çocuklara hediye eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakarlıkların timsali olmuştur. Milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi, 95 yıldır, ilk günkü heyecan ve coşkuyla, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızı barış ve refaha kavuşturmak, onlara daha parlak bir gelecek hazırlamak için büyük kararlılıkla çalışmaktadır” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUKLARIMIZIN GÜLEN YÜZÜ BİZLERE GÜÇ VERMEKTEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağımızı belirtmek istiyorum. Çocuklarımızın gülen yüzü, gözlerindeki ışık, umutları ve hayalleri bizlere güç vermektedir. Amacımız, çocuklarımızın barış, huzur ve kardeşlik dolu bir dünya hayallerini gerçekleştirebilmektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı olan Gazi Mustafa Kemal’i, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum” açıklamasında bulundu.