Köylü Kadınlar Sütleri Sokağa Döktü

Köylü Kadınlar Sütleri Sokağa Döktü
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir grup köylü kadın, litresi 70 kuruşa düşen süt fiyatlarını, ana yola süt dökerek protesto ettiler.İlçeye bağlı İlbistanlı köyünde, hayvancılıkla uğraşan köylüler, litresi 70 kuruşa...

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir grup köylü kadın, litresi 70 kuruşa düşen süt fiyatlarını, ana yola süt dökerek protesto ettiler.

İlçeye bağlı İlbistanlı köyünde, hayvancılıkla uğraşan köylüler, litresi 70 kuruşa inen süt fiyatlarını ilginç şekilde protesto ettiler. İlbistanlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi binası önünde toplanan köylü kadınlar ellerinde süt bidonları ile köyün ana yoluna çıkarak litrelerce sütü yola döktüler.

Yem fiyatlarının hızla arttığını ve bir torba inek yeminin 50 TL olduğunu buna karşı da 1 litre sütün fiyatının 70 kuruşa satıldığını belirten kadınlar, “Biz zaten geçinemiyoruz. Burada herkesin üç beş tane ineği var. Bu ineklerin sütüyle geçimimizi sağlıyorduk. Sütün litresi 70 kuruş olur mu? Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınlardan biri de, “Kadirli’nin genelinde fiyatlar bu şekilde. Bizim bu civar köyler hayvancılıkla uğraşıyor. Dolayısıyla ineklerden aldığım süt ile geçimimizi sağlıyorduk. Şu anda ineklerimize yem alamıyoruz. Yetkililerin acilen süt fiyatlarına çare bulmasını bekliyoruz” dedi.

Köyde ana yola süt dökülerek yapılan protesto eyleminin ardından köylüler olaysız şekilde dağıldı.