Kılıçdaroğlu'ndan talimat: Dokunmayın

CHP’de belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için aday listeleri hazırlanıyor. Kılıçdaroğlu listelerde sadece kadın ve genç kotalarına uyumun kontrol edilmesini istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kılıçdaroğlu'ndan talimat: Dokunmayın

CHP’de yerel seçimler için belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun örgütlerden gelen aday listelerine ilişkin yalnızca gençlik ve kadın kotalarının kontrol edilmesi; bunun dışında listelere dokunulmaması yönünde talimat verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun adaylar üzerinde yeni bir tartışma yaşanmaması için listelerin değiştirilmemesi kararı aldığı ifade edildi.

Örgüte yetki verilmişti

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) adayların teslim edileceği 19 Şubat’a sayılı günler kala CHP’de 31 Mart’ta yarışacak belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından belediye meclis üyelikleri ve il genel meclisi üyelikleri için çalışma yapılıyor. CHP’de daha önce hem belediye meclis üyelikleri hem de il belediye meclis üyelikleri için aday listelerinin ilçe ve il örgütleri tarafından kadın ve gençlik kotasına uygun bir şekilde hazırlanması yönünde örgütlere yetki verilmişti. CHP’de belediye meclis üyelikleri için eğilim yoklaması yapılan seçim çevreleriyle birlikte belirlenen 21 kentte aday listelerinin onanması yetkisi ise MYK’ye bırakılmıştı. Edinilen bilgiye göre göre, CHP’de belediye meclis üyelikleri ile il genel meclisi üyelikleri için il ve ilçe örgütleri tarafından hazırlanan listeler genel merkeze iletildi. Listelerin bütün genel başkan yardımcılarına illere göre dağıtıldığı ve listelerin kontrolünün sağlandığı ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun il ve ilçe örgütlerinden genel merkeze gelen listelerle ilgili gençlik ve kadın kotasına uyulmasını istediği; bunun dışında listelere dokunulmaması yönünde talimat verdiği ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun belediye meclis üyelikleri ve il genel meclisi üyelikleri için yeni bir aday tartışması yaşanmaması için il ve ilçe örgütlerinden gelen listelere müdahale edilmemesi kararı aldığı öğrenildi.

İşbirliğine dikkat

CHP ile İYİ Parti’nin işbirliği yaptığı 23 büyükşehir ve 27 il belediyesinde aday listelerinin işbirliği kapsamında hazırlanmasına yönelik iki parti arasında bu hafta başından bu yana görüşmeler yürütüldüğü belirtildi. Aday listelerinin bu kapsamda hazırlanacağı ifade edildi. CHP’de kontrolü yapılan aday listelerinin bugün ya da yarın gerçekleştirilmesi beklenen MYK toplantısında onaylanacağı ifade edildi. (Cumhuriyet)