Halk TV Canlı Yayın
Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanlarını uyardı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kayseri'de CHP İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, il başkanlarını uyardı. Kılıçdaroğlu, İl başkanları bilgiye dayalı muhalefet yapmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kayseri'de CHP İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, il başkanlarını uyardı. Kılıçdaroğlu, İl başkanları bilgiye dayalı muhalefet yapmalı. Neleri de yapacağımızı anlatmalı, bilgiye dayalı konuşacağız, boş laf etmek yok ' dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Kayseri’nin cazibe merkezi olmasını heyecanla izledik. İşsizlik Anadolu’nun nasıl her kentinde varsa Kayseri’de de var.Ülkenin 5 temel sorunu var. Eğitim, Dış politika, toplumsal barış, demokrasi ve ekonomi. Bu 5 sorun iç içe geçen sorunlardır.”

EĞİTİM

“16 yılda 14 kez eğitim politikasını değiştiren bir ülke var mıdır? Bizim çocuklarımız kobay mı, denek mi? 16 yılda 14 sefer strateji değiştiriyorsan ne olacak bu çocuklar? Çocuğumuza bakın, hangi liseye gideceğini, hangi sınava gireceğini bilmiyor. Okulları nitelikli, niteliksiz diye ikiye ayırdılar. Hangi anne çocuğunu niteliksiz okula göndermek ister?” 16 yıldır yurt sorunun çözemediler. İl başkanları bilgiye dayalı muhalefet yapmalı. Neleri de yapacağımızı anlatmalı. Bilgiye dayalı konuşacağız, boş laf etmek yok. Demokrasinin öncüsü CHP’dir. Ezberlerini bozduk.”

DIŞ POLİTİKA

“İkinci temel sorunumuz dış politika. Dış politika bütün ülkelerin tarihin çok önemlidir. Bütün ülkeler dış politikalarını kendi çıkarları üzerine inşa eder. Egemen devletlerin talimatıyla hareket edilmez.”

“Dış politikada Türkiye’yi felakete sürüklediler, eskiden herkes dostumuzdu, şimdi düşmanımız. Dış politikanın özelliği milli olmasıdır, milli olmaktan çıkardılar. Mısır’la kavga ettiler, niye kavga ettin Mısır’la, hangi gerekçeyle. Türkiye’nin itibarını 20 milyon dolara İsrail’e sattılar.”

TOPLUMSAL BARIŞ

“Bir başka madde toplumsal barış: 2002’de terör yoktu. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden yaşam tarzı üzerinden siyaset kime fayda getirir? Türkiye’nin bölünmesinden ayrışmasından mı, bütünlüğünden mi yanasın? Bütünlüğünden yanasın, o zaman Türkiye’yi ayrıştıranları oy vermeyeceksin. Kim yaptı bunları? Son 16 yılda yaptılar. Komşumuzun kimliğini inancını sormazdık, şimdi sorar hale geldik.”

DEMOKRASİ

“Dördüncü sorunumuz demokrasi, tek adam rejimi. Demokrasi, şöyle dünya haritasına bir bakalım. Nerede demokrasi varsa, insan hakları, inançlara, kimlere saygı varsa orada demokrasi vardır ve o ülkeler gelişmiştir, kişi başı gelir en az 25 bin dolardır. Afganistan dahil bakın, Suudi Arabistan’a Irak, Suriye’ye gitmek isteyen yok. Nereye, Hollanda’ya, Amerika’ya Kanada’ya gitmek isteyen var. Demokrasinin ‘D’sinden nasip almamış insanlar demokrasi dersi vermeye kalkıyor.”

Demokrasiye karşı kumpas kuruyorlar. Partileri acaba nasıl bir dümen çeviririz de seçime sokmayız. 15 milletvekiline giden kardeşim bu kumpası bozun dedik. Yaparız Recep Bey yaparız gözlerinden öpüyorum seni. Sen demokrasiyi bilmezsin. Demokrasinin ‘D’sinden dersini almamış.”

“Liyakatı yok ettiniz, adaleti yok ettiniz. Adalet devletin temelidir, adaletin olmadığı yerde devlet çöker.”

‘GELMEYEN NAMETTİR’

Düne kadar birbirlerini yiyorlardı. (Bahçeli-Erdoğan) Şimdi ‘Ey Kılıçdaroğlu’ diye bağırıyorlar. Benimle yüzleşmek istiyor o zat. Senin istediğin televizyon kanalı, istediğin gazeteciler. Gelmeyen namerttir! Neden gelmiyorsun? 20 Temmuz’da sivil darbe yapıldı dedim, kıyamet koptu. 20 Temmuz’un 12 Eylül darbesinden ne farkı var? İstediğini atıyorsun. General, gazeteci… Her yerde OHAL ilan ettiler. Rize’de Edirne’de OHAL’e ne gerek var?

HULUSİ AKAR VE KALIN’IN GÜL’Ü ZİYARETİ

Genelkurmay Başkanı ile Saray Sözcü’nün ziyaret anlamlıdır. Şimdi konuşmayacağım, daha sonra kapsamlı üzerinde duracağım. Bir kişi kendi tek adam düzenini güçlendirmek için buna şiddetle karşı çıkacağım. 28 Şubat diye bağırıp ondan daha ağır bir vesayeti topluma giydirmeye çalışanlara karşı çıkacağım.”