Halk TV Canlı Yayın
KESK, oturma eylemi yapanları binadan çıkardı
Yaklaşık bir yıldır Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Merkezi’nde sürdürülen ‘oturma eylemi’ KESK Genel Meclis’in tutum alınmasına yönelik kararından sonra sonlandırıldı.

Konuya dair KESK MYK’sından gelen açıklama şöyle:

“Bilindiği gibi 24 Kasım 2017 tarihinden bu yana konfederasyonumuz bünyesinde faaliyet yürüten bir anlayış genel merkez binamızın toplantı odasında oturma eylemi yapıyordu. KESK Genel Meclisi’nin 16-17-18 Şubat tarihinde yapılan 2. Olağan toplantısında belirlediği tutum ve bağlı iş kolu meclislerimizin kararlarında da ifade edildiği üzere süreç kabul edilemez olup, gerekli tutum alınmıştır. Bugüne kadar söz konusu anlayış ile birçok görüşme gerçekleştirilmiş olmasına rağmen konfederasyonumuza ve bağlı iş kollarımızın şubelerine ve yöneticilerine yönelik karalama kampanyaları ve iftiralar devam etmiş, konfederasyon çalışanlarımıza yönelik sataşmalar, sözlü taciz, mobbing bu süre boyunca hiç kesilmemiş, son zamanlarda giderek artmıştır. KESK emekçilerinin ve yöneticilerinin çalışma koşullarını neredeyse imkânsız hale getiren bu “oturma eylemi”ne karşı tutum almak zorunlu hale gelmiştir. Eylemi gerçekleştiren kişilerin konfederasyon genel merkezinde olmadığı esnada, 15 Ekim 2018 Pazartesi günü, toplantı salonuna getirilen eşyaları itinayla toplanıp paketlenerek almaları için bırakılmıştır.

KESK, hiçbir kişi veya anlayışın dayatmalarına taviz vermemiştir; bundan sonra da hiçbir anlayışın KESK Genel Merkezi’ni ve bağlı iş kollarımızın genel merkezleri ve şubelerini kendi faaliyetleri için bu tür yöntemlerle kullanmasını kabul etmeyecektir.

KESK Merkez Yürütme Kurulu’nun, konfederasyonumuz tüzüğünde açık biçimde tariflenmiş olan demokratik karar alma süreçlerinin işletilmesiyle alınan kararları uygulamaya kararlıkla devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

KESK Merkez Yürütme Kurulu”