Kapalıçarşı'da Esnaf Direniyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde olan ve sözleşmeleri yenilenmediği için 22 Nisan'a kadar tahliye tebligatı yapılan Kapalıçarşı'daki Sandal Bedesteni esnafı, yaptıkları basın açıklamasıyla işyerlerinden çıkmayacaklarını...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kapalıçarşı'da Esnaf Direniyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde olan ve sözleşmeleri yenilenmediği için 22 Nisan'a kadar tahliye tebligatı yapılan Kapalıçarşı'daki Sandal Bedesteni esnafı, yaptıkları basın açıklamasıyla işyerlerinden çıkmayacaklarını duyurdu.

Halı, turistik eşya, çanta, takı, giysi satılan dükkanların bulunduğu bedestendeki 80 esnaf adına açıklama yapan Sandal Bedesteni Dernek Başkanı Kaya Kandemir, esnaf olarak bedesteni tahliye etmeyeceklerini söyledi. 80 esnafı mağdur edecek şekilde bedestene göz konulduğunu belirten Kandemir, "Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde olan Taksim 1. Bölge Müdürlüğü'nün kira-devir usülü ile sözleşmeli kiracılarıyız. Her sene yüzde 8-10 artışla teminat farkını yatıracağımız zaman bizim devir hakkımızı elimizden aldılar. Ardından onarım karşılığı uzun süreli kiralama modeli yatırım programı altına alınmıştır denerek bize tebliğ edildi. Ardından burası için ihaleye çıkıldı. Hakkımız elimizden alınıp 2013 yılında sözleşmemiz yenilenmedi. Bedesten ihaleye çıkartıldı. Bir kişi ihaleyi 800 bin liraya aldı. Bize yapılan tebligat ile 22 Nisan'a kadar tahliye etmemiz isteniyor. 25 senedir kapalı çarşıdayım, biz burayı boşaltmayacağız" diye konuştu.

"POLİSLE GELSELER BİLE BOŞALTMAYACAĞIZ"

Bedestende yaklaşık 25 senedir esnaflık yapan İsmail Öztürk ise kendilerine gidecek bir yer gösterilmediğini belirterek çıkmayacağını ifade etti. Öztürk, "Bize yapılan tebligat ile 22 Nisan'a kadar burayı boşaltmamızı istiyorlar. Boşaltmazsak, polis zoruyla boşaltılacağı belirtiliyor. Burada 80 kişinin hakkı alınıp bir tek kişiye veriliyor. Bizim gidecek bir yerimiz yok. Bütün kışın burada beklettiler, turizm sezonu başlayacak diye mal aldık borca girdik. Bunları nasıl ödeyeceğiz? Biz hakkımızı istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Polisle gelseler de burayı boşaltmayacağız" dedi.

Öte yandan esnaf basın açıklamasının ardından, alkışlar eşliğinde 'Bedesten bizimdir bizim olacak', 'Her yer bedesten her yer direniş', sloganları attı. Bedesten içinde yürüyen kısa bir yürüyüş yapan grup, 'Çarşı uyuma esnafına sahip çık', 'Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız' yazılı pankartlar taşıdı.