kanser hastası PKK'lı hükümlü Aysel Doğan'ın serbest bırakılması çağrısı

TUNCELİ'de bazı siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri, Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine 1999 yılında Avrupa'dan gelen 'Barış grubu' olarak nitelendirilen PKK'lılar arasında bulunan ve kanser hastası olduğu belirtilen...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
kanser hastası PKK'lı hükümlü Aysel Doğan'ın serbest bırakılması çağrısı

TUNCELİ'de bazı siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri, Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine 1999 yılında Avrupa'dan gelen 'Barış grubu' olarak nitelendirilen PKK'lılar arasında bulunan ve kanser hastası olduğu belirtilen hükümlü Aysel Doğan'ın serbest bırakılması için ortak basın açıklaması yaptı.

Öcalan'ın 1999 yılındaki çağrısı üzerine Avrupa'dan Türkiye'ye gelen barış grubu içerisinde yer alan Aysel Doğan, tutuklanarak 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2009 yılında tahliye oldu. Doğan, daha sonra 2011 yılında düzenlenen KCK operasyonunda tutuklanırken örgüt üyeliğinden 12 yıl hapis cezası verildi. Malatya ve Elbistan Cezaevleri'nde bir süre kalan Doğan, daha sonra nakledildiği Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yumurtalık kanserine yakalandı. Tedavi için sevkedildiği Ankara'da ameliyat olan Doğan, durumu ağır olduğu için tedavisine halen devam edildiği belirtildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve aralarında, Tunceli Belediye Başkanı DBP'li Mehmet Ali Bul, yardımcısı Nurhayat Altun, HDP Tunceli Milletvekili adayları Ali Can Önlü, Edibe Şahin ile sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 300 kişi, Aysel Doğan'ın serbest bırakılması için basın açıklaması yaptı. Üzerinde, 'Aysel Doğan tahliye edilsin' yazısı ve Doğan'ın büyük bir portresi bulunan pankartın arkasında toplanan kalabalık adına konuşan İHD Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, hapisanelerde 228'i ağır olmak üzere toplam 578 hasta tutuklunun bulunduğunu belirterek, şöyle dedi: "Hasta mahpuslarla ilgili sorunların başında, hayati tehlikesi olan hastalığa yakalanmış mahpusların hem tedavi edilmeyerek, hem de serbest bırakılmayarak, adeta ölüme terk edilmesi gelmektedir. Bu nedenle yasanın ilgili hükmünün değiştirilerek, hapis cezasının hastalık nedeniyle ertelenmesinin, adli tıp tekelinden çıkarılması gerekmektedir. Hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetme riski altında bulunan hükümlüler, daha iyi tedavi koşulları için, yakın ölüm tehlikesi altında bulunanlar vede huzur hakkı kapsamında tahliye edilmelidir."