Kaçak Saray’da Öldü Suçlu Çıktı

Kaçak Saray’da Öldü Suçlu Çıktı
 Ak Saray inşaatında hayatını kaybeden işçi Savaş Oğuz, ile ilgili davada skandal savunmalar yapıldı.Sözcü'nün haberine göre;Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünyanın diline dolanan Ak-Saray’ında Savaş Oğuz isimli...

 Ak Saray inşaatında hayatını kaybeden işçi Savaş Oğuz, ile ilgili davada skandal savunmalar yapıldı.

Sözcü'nün haberine göre;

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünyanın diline dolanan Ak-Saray’ında Savaş Oğuz isimli dış cephe ustasının hiçbir tedbir alınmayan iskele platformundan düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili davada skandal savunmalar yapıldı. Bilirkişilerin, “Oğuz’un düştüğü platformun 6 ay boyunca hiç kontrol edilmediği ve gece çalışmak için gerekli aydınlatmanın sağlanmadığını” belirten raporuna karşın, şantiye şefi Rahman Pehlivan, savunmasında ölen işçiyi suçlayarak adeta patron lehine savunma yaptı. Pehlivan, “O gün Oğuz’un düştüğü cephede çalışmayı tüm gün için planlamamıştık. Planlama olmadığı için gerekli aydınlatma yapılmamıştı. Kendisi sabah çalıştığı bölgeye dönmeyerek kendi kararı ile bu istikamette çalışma yapmış” dedi. Öte yandan Savaş Oğuz’un ailesi, maddi manevi zararlarının karşılandığı gerekçesiyle sanıklardan şikayetçi olmadı.

28 yaşındaki Savaş Oğuz isimli dış cephe ustası,Aksaray’ının inşaatında iskele platformundan düşerek hayatını kaybetti. Ankara Başsavcılığı da Ekim ayında olayla ilgili dava açtı. Davanın iddianamesinde, alınan bilirkişi raporunda Saray inşaatında iş güvenliği olmadığı belirtilerek, “Oğuz’un düştüğü kısımda kurulu iskele bulunmadığı belirtilen raporda, bunun yerine çapraz kuşak kurulduğu, fakat bağlantısının iyi yapılmadığı, bakımlarının eksik olduğu, yaşam halatının bulunmadığı, güvenli merdiven kurulmadığı, gece çalışması için yeterli aydınlatmanın olmadığı” anlatıldı. Savcılık, ana yüklenici REC İnşaat’ın iş güvenliği sözleşmesi imzaladığı Dönüşüm İSG ile Kontursel firması yetkilileri hakkında taksirle ölüme neden olmaktan dava açıldı.

Güvenlik önlemi alıyoruz

Davanın ilk duruşması ise Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 9 sanığın tümünün katıldığı duruşmaya, Oğuz’un ailesi ise gelmedi. Duruşmada ifade veren Şantiye şefi Rahman Pehlivan, ifadesinde ölen işçiyi suçladı. Pehlivan, şunları söyledi:

“7 Şubat 2014 tarihinde bizim firmamızda işe başlamıştı. Ayrıca Endüstri Meslek Lisesi mezunu deneyimli bir işçiydi. Kendisine iş güvenliği konusunda eğitimler verildi. Ayrıca çalışması için gerekli olan ekipmanlar da sağlandı. İş sahasında kullanılan iskeleler firmamız tarafından kurulmamaktadır. Ayrı bir firma bu hususta görevlidir. Bu işi BİL Yapı isimli firma üstlenmişti. Kurulan iskeleler metaldi. İskele kurma ile ilgili uzmanlar iskelenin sağlamlığı ve deformasyonu ile ilgili işleri kontrol etmektedir. Aydınlatma, emniyet halatı, ayrıca çevre güvenliği önlemlerini de almaktayız.”

Ölen işçiyi suçladı

“Ben kendisine alan sorumlusu Yusuf Bodur ile görüşmesini ve onun bilgisi dahilinde çalışmasını söyledim. Yusuf Bodur, inşaat alanında formen dediğimiz saha sorumlusu görevini üstlenmektedir. Ölen işçi, saat 18:00 gibi çalışmaya ara vermiş, akşam yemeğine çıkmış, saat 18:30’da tekrar inşaat alanına gelerek çalışmaya başlamış. Kendisine 3 nolu cephe olarak adlandırdığımız ve çalışma planı yaptığımız cephede değil, 7 nolu cephede bir arkadaşını da yanına alarak çalışmaya başlamış. Olay da burada meydana gelmiş. 7 nolu cephe dediğimiz cephede çalışmayı tüm gün için planlamıştık. O günkü çalışmamız 3 nolu cephedeydi. 7 nolu cephede çalışma planlaması olmadığı için gerekli aydınlatma yapılmamıştı. Kendisi sabah çalıştığı bölgeye dönmeyerek kendi kararı ile bu istikamette çalışma yapmış.”