İttifakta parti oylarını hesap sorunu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimlerde, Türkiye geneline ilişkin sonuç vermeyeceği için bu konuda sorun yaşanacak. Zaten yasal bir zorunluluk olsa bile, hesap yapma olanağı bulunmuyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İttifakta parti oylarını hesap sorunu

İttifak yapılan ve partinin aday çıkarmadığı yerlerde, partilerin oylarının belediye meclis üyelikleri listesine verilen oylardan hesaplanması planlanıyordu. Ancak ittifak partileri, 30 büyükşehirde belediye meclis üyeliklerini “ortak listeyle” yapma karar verdiler. Bu durum, meclis üyelik listelerine verilen oya bakarak, partilerin o büyükşehirde oylarını ne kadar arttırıp-azalttığına ilişkin hesap yapılmasını ortadan kaldırdı.

TOPLAM OY ZOR

Hürriyet'in haberine göre, AK Parti kurmayları Türkiye genelindeki oylarını hesaplamanın kolay olmayacağını belirterek, şunları söyledi: “İttifak yapılarak ve ortak belediye meclis üyeliği belirlenerek seçime gidilen büyükşehirlerde ancak ittifakın toplam oyunu görebilirsiniz. Yapılacak tek şey, 2014 yerel seçimlerinde bu partilere verilen toplam oyla, bu oyları kıyaslamaktır. Bunu, son genel seçimdeki ittifak oylarıyla kıyaslayarak da yapabilirsiniz. Ancak her durumda, tek bir partinin oyunu değil, ittifakların oyundaki toplam artış ve azalmayı görürsünüz. Partiler isterlerse her il için ince hesap yapar, ama o da yaklaşık çıkar.”