​İşte Köşk krizinin perde arkası

Halk TV'de yayınlanan Yol Haritası programında Barış Yarkadaş "Abdullah Gül'ün Huber Köşkü'nü boşaltmasına eşi Hayrünnisa Gül izin vermiyor. Hayrünnisa Hanım, Çankaya'dan bazı tablo ve eşyaları da Huber'e getirdi. Gül,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
​İşte Köşk krizinin perde arkası

Halk TV'de yayınlanan Yol Haritası programında Barış Yarkadaş "Abdullah Gül'ün Huber Köşkü'nü boşaltmasına eşi Hayrünnisa Gül izin vermiyor. Hayrünnisa Hanım, Çankaya'dan bazı tablo ve eşyaları da Huber'e getirdi. Gül, Köşk'te kalabilmek için Erdoğan'a aracı yolladı'' dedi.

Yarkadaş, "Hakan Fidan, 6 Şubat günü istifasını saat 14.30'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdi. İstifa Erdoğan'ın bilgisi dahilindeydi. Ancak parti içinde Hakan Fidan ve AKP'ye getirmek istediği 20 arkadaşına müthiş bir direnç başladı. Erdoğan bunun üzerine Fidan'a (2019'da seçime girsen daha iyi olur) dedi. Fidan ise bu sırada Ahmet Davutoğlu ile yakınlaşarak vekilliği garanti altına almak istedi''dedi.

ERDOĞAN'A KARŞI HAMLE

Davutoğlu'nun, Erdoğan'a karşı hamle yaparak Hakan Fidan'ı yanına çektiğini belirten Yarkadaş, şöyle konuştu: "Davutoğlu, kendi yerine hazırlandığını gördüğü Fidan'ı yanına çekti. Erdoğan'ın hamlesini boşa çıkardı. Erdoğan şu an yalnız bir adamdır ve Hakan Fidan'a mahkumdur. Fidan da Erdoğan'a mahkumdur. Bu yüzden birbirlerine birşey yapmazlar.

Ancak Erdoğan'ı AKP'de daha büyük sürprizler bekliyor. 60 milletvekili yaşanan gelişmelerden dolayı rahatsızlığını deklare edecek ve muhtemelen ya yeni bir partide, ya da Saadet Partisi çatısı altında buluşacak. Arınç bunun altyapısını oluşturuyor. Arınç bir süredir Fethullah Gülen'in temsilcileriyle Kırıkkale'de görüşmeler yapıyor. Partiden kopuş olduğu takdirde, yaşanan tüm sorunları Erdoğan'a yükleyip yollarını ayıracaklar.''

HAYRÜNNİSA GÜL İZİN VERMİYOR

programda Abdullah Gül'ün Huber Köşkü'nü neden boşaltamadığı da açıklaNdı. Yarkadaş, "Hayrünnisa Hanım'ın lüks tutkusu, Gül'ün köşkü boşaltmasını engelliyor. Hayrünnisa Hanım'ın, Çankaya Köşkü'nden bazı tablo ve eşyaları Huber'e getirdiği iddia ediliyor. CHP, Çankaya Köşkü'nde envanter sayımı yaptırmalıdır'' dedi.

Hayrünnisa Hanım'ın Huber'i hiçbir şekilde boşaltmak istemediğini belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu artık öyle bir hal aldı ki; Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan'a aracı yolladı ve (Köşk'te kalmamıza müsaade edin) dedi. Erdoğan da bunun üzerine Emine Hanım'la konuştu. Emine Hanım (Kalsınlar) cevabını verdi. Gül, artık o köşkte rehindir. Erdoğan'a karşı bu yüzden kıpırdayamıyor. Erdoğan ise Gül'ün Köşk'te kalmasına göz yumarak, hareket alanını daraltıyor.''

YANDAŞ KALEMLER VEKİL YAPILACAK

Erdoğan'ın, yandaş medyadaki bazı kalemlerin ''durumdan vazife çıkartıp'' Gül'e Huber'i boşaltma çağrısı yapmasına çok sinirlendiğini de belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Erdoğan, yandaş medyadaki bu çağrıları okuyunca çok sinirlendi. Çünkü; Gül'ün oradan çıkmasını istemiyor. Gül orada kaldıkça, kendisine karşı harekete geçemeyeceğini biliyor. Bu yüzden, Huber'i boşalt çağrısı yapan yazarlara çok kızdı. Gül, köşkü kolay kolay boşaltamaz. Çünkü; Hayrünnisa Hanım iyice yerleşti ve hiç taşınmayacakmış gibi davranıyor.''

AKP içinde büyük bir gerilimin yaşandığını ve parti yöneticilerinin büyük bir moral bozukluğu yaşadığını da belirten Yarkadaş, "Davutoğlu baskıdan bunaldı. Yiğit Bulut'un Nagehan Alçı'nın ve daha birkaç kişinin milletvekili yapılmak istenmesine direniyor. Erdoğan ise bu isimlerde ısrar ediyor'' dedi.