İstanbul'da seçime itiraz süreci nasıl işleyecek? işte merak edilen o sorunun yanıtı

İstanbul'da seçime itiraz süreci nasıl işleyecek? işte merak edilen o sorunun yanıtı

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi talebiyle 'olağanüstü itiraz'da bulunmaya hazırlanıyor. Peki bu durumda süreç nasıl işleyecek? Geçersiz oyların sayılmasının ardından İmamoğlu mazbatasını alabilecek mi?

Cumhur İttifakı’nın ortakları AKP ve MHP’den bugün arka arkaya ‘İstanbul’da seçim yenilensin’ açıklamaları geldi. AKP ayrıca ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle seçimin yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na ‘olağanüstü itiraz’da bulunacağın duyurdu.

Peki bu durumda süreç nasıl işleyecek? Yüksek Seçim Kurulu hangi durumlarda olağanüstü itirazı kabul ediyor. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre süreç şöyle işleyecek:

İL BİRLEŞTİRME TUTANAĞINDAN SONRA MAZBATA ALABİLECEK

İlk olarak İstanbul’da halen devam eden oy sayım işlemlerinin tamamlanması, bu sayım sonuçlarının sisteme girilmesi gerekiyor. İkinci ve en önemlisi İstanbul’da nihai seçim sonucunu gösteren ‘il birleştirme tutanağının tanzim edilmesi’ gerekiyor. Bu tutanak ancak halen devam eden sayım işlemleri tamamlandıktan sonra düzenlenebilecek. İl birleştirme tutanağı tanzim edildikten sonra CHP’li Ekrem İmamoğlu halen önde olursa mazbatasını alacak. Olağanüstü itiraz süreci mazbata verilmesine engel teşkil etmiyor, aksine süreç bundan sonra başlıyor. AKP İstanbul için ancak bu tutanak düzenlendikten sonra 7 gün içerisinde İstanbul için olağanüstü itiraz yoluyla YSK’ye başvurabilecek.

BÜYÜKÇEKMECE İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI

Büyükçekmece’de ise “ilçe birleştirme tutanağı tanzim edildiği” için ve kazanan isim mazbatasını aldığı için AKP şu an bile olağanüstü itiraz yoluna başvurabiliyor. Bu anlamda YSK’nin önüne ilk olarak Büyükçekmece’ye ilişkin olağanüstü itiraz gelecek.

İTİRAZ, SOMUT VERİLERE DAYANMALI

YSK’nin olağanüstü itiraz üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verilebilmesi için ‘öne sürülen iddiaların somut verilere dayanması’ ve ‘bu iddiaların seçmen sayısı bazında sonuca etkili olması’ gerekiyor.