İŞKUR kura çekiliş sonuçları açıklandı mı? GSB'den yeni duyuru

İŞKUR kura çekiliş sonuçları açıklandı mı? GSB'den yeni duyuru
İŞKUR, Gençlik ve Spor Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere 3 bin 243 personel alımı kura sonuçları için nefesler tutuldu. İŞKUR üzerinden alınacak personellerin 278'i engelli, 146'sı eski hükümlü olacak

İŞKUR, Gençlik ve Spor Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere 3 bin 243 personel alımı kura sonuçları için nefesler tutuldu. İŞKUR üzerinden alınacak personellerin 278'i engelli, 146'sı eski hükümlü olacak. GSB kura sonuçlarını bekleyen vatandaşlar için yeni bir duyuru yayınladı.

İŞKUR bu kez Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı için kura çekimi gerçekleştiriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı 3 bin 243 personel alımını İŞKUR üzerinden yapıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda istihdam edilmek isteyen adaylar, İŞKUR'un resmi internet sitesine girerek başvuruları yaptılar. Şimdi sıra kura sonuçlarının açıklanmasında. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yaşanan yoğunluktan dolayı erişimde aksamalar yaşanıyor.

GSB İŞKUR KURA SONUÇLARI

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI KURA ÇEKİMİ NASIL YAPILACAK?

Daha sonra İŞKUR tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına gönderilen listede yer alan adayların kura çekim yeri ve tarihleri bakanlığın internet sitesinden 27 Şubat saat 10.00 olarak duyuruldu. Noter huzurunda yapılacak kura çekimini adaylar da izleyebilecek. Kura sonuçları İŞKUR üzerinden erişime açılacak.

Başvuru sahipleri arasından kura ile açık iş sayısının 4 katı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday belirlenecek. Belirlenen adaylar "www.gsb.gov.tr" internet sitesinden ilan edilecek. Kura çekimi sonucunda belirlenen asıl adaylar sözlü sınava alınacaktır. Sözlü sınavın yeri ve tarihleri de bakanlığın internet sitesinden duyurulacak.

Sınav kurulunca başarı puanı en yüksek adaydan başlanmak suretiyle açık iş sayısı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday belirlenecek. Sınavda başarılı olup da işe başlamayanlar ile deneme süresi içinde işten ayrılanların yerine, yedek listenin ilk sırasındaki kişiden başlamak suretiyle yerleştirme yapılacak. Sözlü sınavda adaylara genel kültür (25 puan),genel yetenek (25 puan) ve mesleki bilgi ve becerilerine ilişkin (50 puan) konularda sorular yöneltilecek.

Adaylar genel kültür ve genel yetenek alanında rastgele seçtikleri kapalı zarflardaki sorulara yazılı cevap verecek. Mesleki bilgi, beceri ve görevlerine ilişkin konularda ise adayların yetkinliklerini ölçmeye yönelik eğitim düzeylerine uygun değerlendirme esas alınacak.

Sözlü sınavda başarılı sayılmak için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alınması gerekiyor.

Başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak, atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek. Ayrıca bu kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümleri gereği Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

İŞKUR, SPOR BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI KADRO DAĞILIMI

Gençlik ve Spor Bakanlığına 3 bin 243 "sürekli işçi" alımına ilişkin ilan Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere temizlik görevlisi, cankurtaran, mekaniker (pedallı araçlar),otobüs şoförü, aşçı, aşçı yardımcısı, elektrik tesisatçısı, güvenlik görevlisi, havuz suyu operatörü, ısıtma ve sıhhi tesisatçı, garson, resepsiyon görevlisi, soğutma ve iklimlendirme teknisyeni, bilgisayar donanım teknikeri, çim alan tesisi ve yönetimi teknikeri, makine teknikeri, gençlik lideri ile muhasebeci meslek kolunda "sürekli işçi" alımı gerçekleştirilecek.

Temizlik görevlisi olarak alınacaklar engelli ve eski hükümlüler arasından seçilecek. Gençlik lideri, muhasebeci, çim alan tesisi ve yönetimi teknikeri alımı sözlü sınav ile diğer branşlardaki işçi alımı ise kura ve sözlü sınavla yapılacak.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden yapılacak işçi alımında 3 bin 243 kişiden 278'i engelli, 146'sı ise eski hükümlüler arasından seçilecek.

Muhasebeci ve gençlik kadroları için lisans düzeyinde yapılan 2018 KPSS'nin P3 puan türünden en az 60 puan almış olma şartı aranıyor.

GSB'DEN KURA SONUÇLARI SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Gençlik ve Spor Bakanlığı sürekli işçi alımı kura sonuçlarıyla ilgili saatlerdir beklenen duyuru bir türlü gelmeyince GSB yeni duyuru yayımlayarak , kura sonuçlarının Bakanlığa iletilmediği, kura sonuçlarıyla ilgili bilgilendirme yapıldığında internet sayfasından yapılacağı belirtildi. GSB Sürekli işçi alımlarıyla ilgili internet sitesinden, "Bakanlığımızca istihdam edilecek sürekli işçi alımına dair noter kura sonuçları konusunda herhangi bir duyuru bulunmamaktadır. İlerleyen günlerde noter kura sonuçları kurumumuza iletildiği tarihte Bakanlığımız resmî internet sitesinde ilan edilecektir." ifadelerine yer verildi.