IŞİD'den canlı bomba talimatı: Türkiye'de hedefte

IŞİD'den canlı bomba talimatı: Türkiye'de hedefte

Terör örgütü IŞİD'in sözde yöneticisinin, bomba eğitim sorumlusuna 36 kişiyi eğitmesi için gönderdiği talimat ortaya çıktı. Teorik ve pratik canlı bomba eğitimi alan teröristler, Türkiye dahil 14 ülkeye gönderildi.

Terör örgütü IŞİD, ABD eliyle yerleştiği Suriye'nin Badiye bölgesinden 36 canlı bombayı sahaya sürdü. Örgütün sözde Dış İlişkiler Sorumlusu Ebu Hamza tarafından canlı bomba eğitim sorumlusuna gönderilen talimatı ele geçirildi. Belgeye göre IŞİD'li Ebu Hamza, örgütün 'Tefhih' (bomba eğitim) birim sorumlusu Ebu Malik'e "En kısa sürede 36 Ameliye İstişhadi (İntihar Eylemcisi) hazırlansın" emri veriyor.

ABD tarafından 2016 yılı ortalarından itibaren Suriye'nin çöl bölgesi Suhne ve çevresine yerleştirilen IŞİD'lilar, burada kendilerine küçük bir koloni kurdu. Kazdıkları yeraltı sığınaklarında yaşayan teröristler eğitim faaliyetlerini hiç kesintiye uğratmadı. Deyrizor bölge aktivistlerinden Şadi Amir, 200 kilometrelik çöl aksının T-2, Suhne ve İbni Muayna bölgelerinin tamamen IŞİD kontrolünde olduğu bilgisini verdi. "Yüzlerce kilometrekarelik alan IŞİD'e tahsis edildi ve bu alanda 1700 militan var" diyen Amiri, IŞİD'in eylem etkinliğinin Tedmur, Menacim ve El Eseriye bölgelerine uzandığını kaydetti.

14 ÜLKE ARASINDA TÜRKİYE DE VAR

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; IŞİD'in teorik ve pratik canlı bomba eğitimi verdiği teröristleri Irak üzerinden 14 farklı ülkeye gönderildi. Bu 14 ülke arasında Libya, Cezayir ve Türkiye de bulunuyor. Diğer ülkeler ise birkaç Asya ülkesi ile Avrupa Birliği ülkeleri. IŞİD'in canlı bombaları Badiye'den çıkarak önce PKK bölgesine geçiriliyor. Bazı teröristler, Haseke-El Hol kampında kalan akrabaları ile görüştürüldükten sonra hazırlanan sahte Suriye kimlikleri ile Irak'a geçiriliyor.

IŞİD'in MALZEME LİSTESİ

IŞİD, Suriye'de müstakil ismi ile ilan edildiği 2013 yılından itibaren birçok ülkede intihar saldırıları düzenledi. Farklı ülkelerde hücre yapılanması modeliyle çalışan ve 2014-2017 arası Rakka'dan yönetilen örgüt, canlı bomba adaylarına (Ameli İstişhadi) işgal ettiği bölgelerde 5 özel eğitim kampı kurdu. Örgüt, çoğunlukla 13-19 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin beyinlerini yıkadı. Rakka sonrası Deyrizor-Baguz hattında bir süre daha tutunan IŞİD'in son kamikaze timi için hazırladığı araç-gereç listesi oldukça dikkat çekici. Listede C-4, Z-23 gibi özel patlayıcı kodları ile birlikte Grad füzesi fitili, şerit, patlayıcı amaçlı kemer (Hizam Nasıf) gibi malzemeler bulunuyor.


isid-1.jpg