İmamoğlu: İstanbul'a en az 2 hafta sokağa çıkma yasağı gerekli

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, coronavirüs salgına ilişkin İstanbul'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiği önerisini tekrarladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Nisan 2020 11:52
İmamoğlu: İstanbul'a en az 2 hafta sokağa çıkma yasağı gerekli

Bir TV kanalında canlı yayına katılan İmamoğlu, "En az 2 hafta tecrit gerekiyor" dedi.

İmamoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul, ilçe ilçe karantinayla bir çözüme ulaşamaz. Topyekün bir sokağa çıkma yasağı gerekiyor. Bilim Kurulumuzun da önerisiyle en az 2 hafta İstanbul'a bir tecrit süreci yaşatılmalı. Bu şart. Dünya çapında da bizim ölçeğimizde şehirlere baktığımızda, hepsi 'sıkı tedbirler almalıydık' diye bizi uyarıyor."

İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

- Belediyelere ek bütçe sağlanması şarttır.

- İBB'ye 415 bin yardım başvurusu var.

- Biz vatandaşımızdan bağış almıyoruz mu sanılıyor? Elbette alıyoruz. Bu yasal olarak bize tanımlanan bir şey zaten. Her yerde söyledim: Vakıfbank ve birkaç banka daha usülsüzlük yapmıştır. Yasal yollara başvurduk. Soruşturma açmak istiyorsanız, Ekrem İmamoğlu burada. Açın, hesap versin. Erdoğan'ın kurduğu İstanbul Vakfı var. Biz onu da kullanmak için Valiliğe başvurumuza yaptık. Bu vakfı aktif hale getirmek istiyoruz. Sabırla Valiliğin imzasını bekliyoruz. Hiç kimse bizi yardımlaşma hızımızdan vazgeçiremez. Her gün binlerce aileye yardım yapıyoruz.

- Baraj doluluğumuz yüzde 70'in üzerine çıktı. Önümüzdeki haftalarda yine yağış bekliyoruz. İSKİ'nin yaptığı simülasyona göre bizim hiçbir su sorunumuz olmayacak.