İkinci El Araç Alacaklara Güzel Haber!

İkinci El Araç Alacaklara Güzel Haber!
İkinci el otomobil piyasasını yakından takip edenler, araç almak isteyenler için güzel bir indirim haberi geldi. İkinci el araçlarda yüzde 25'e varan bir düşüş kaydedildi. Ancak araç almak isteyenlere kritik de bir uyarı yapıldı. Bu düşüşün sezonluk olabileceği indirimin her zaman devam etmeyeceği vurgulandı.

İkinci el araç piyasasındaki fahiş fiyatlar cüzdan yakıyor araç almak isteyenler de hayallerini erteleyip duruyordu. Ancak sektörden güzel bir haber sonunda geldi. İkinci el piyasasında yüzde 25'lik bir düşüş yaşandı. Araç almak isteyenler ilanları çoktan karıştırmaya başladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, yılın ilk altı ayı sonunda ikinci el pazarının yaklaşık yüzde 30’un üzerinde büyümesinin öngörüldüğünü söyleyen CarData Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılın ikinci yarısında bu durumun yaşanmadığına dikkat çekiyor. Yalçın fiyatlarla ilgili olarak “Genel olarak temmuzdan beri düşüş yüzde 25’e yaklaştı. Bu düşüşün süresi, ekonomik ve politik faktörlere bağlı olacak; 2023 sonunda beklenen ÖTV matrah düzenlemeleri ve seçim ekonomisinin getireceği canlanma, 2024 başında fiyatlar üzerinde etkili olabilir” açıklamasını yaptı.

YENİ YIL ZAMLARLA GELEBİLİR

Hüsamettin Yalçın, 2023 sonunda olası bir ÖTV matrah düzenlemesi ve ekonomik canlanmanın 2024 başlarında piyasayı olumlu yönde etkileyeceğine ve bu durumda taleple birlikte fiyatlarda da bir yükseliş olabileceğine dikkat çekiyor.

BÖYLE DEVAM ETMEYECEK

İkinci el ve sıfır kilometre araç pazarında son üç ayda yaşanan gelişmeler ışığında fiyatların marka-model bazlı olarak ortalama yüzde 20-30 oranında düştüğünü söyleyen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Tabiri caizse ikinci el otomobil fiyatlarında en dipteyiz. Yılsonu atmosferiyle birçok kredi, vade seçeneği sunabilen kurumsal şirket mevcut. Maalesef 2024 yılında bu tablo devam etmeyecektir. Tüketicimiz yeni yılda artışa hazırlıklı olsun” açıklamasını yaptı.

DAHA FAZLA DÜŞMESİNİ BEKLEMEYİN

Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararlar, finansman çözümlerindeki çıkmaz ve yüksek faiz oranları sebebiyle ikinci el araç fiyatlarında üç yılın ardından ilk kez keskin bir düşüş yaşandığını söyleyen Karakaş, “Fiyatlarda ekstra bir düşüş artık mümkün değil. Merkez Bankası’nın politika faizi konusundaki pozisyonu netleşti ve bu yüksek faiz atmosferinde, mevcut stok maliyetleriyle satıcılar fiyat kıramayacak noktaya geldi” dedi.