İçişleri Bakanlığından, 20 yaş altı çalışanlar için genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 ile 20 yaş altında olup çalışanların sokağa çıkma yasağından muaf olacağını bildiren bir ek genelge yolladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Nisan 2020 14:30
İçişleri Bakanlığından, 20 yaş altı çalışanlar için genelge

İçişleri Bakanlığı 81 ile ek genelge yolladı. Genelgede, "18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarda, mevsimsel tarım işçileri özel ve sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar  sokağa çıkma yasağından muaf olacak." denildi.

18- 20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği, 81 il valiliğine gönderilen genelgede şu şekilde sıralandı:

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,
  • Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,
  • Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak.
  • Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak.

2 milyon çocuk işçi

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 2 milyon çocuk işçi (18 yaş altı) bulunuyor. Çocuk işçilerin yüzde 80'i (yaklaşık 1 milyon 600 bin) kayıt dışı ve güvencesiz çalışırken; 7 milyon çocuk ise şiddetli maddi yoksunluk çeken hanelerde barınıyor.