Halk TV Canlı Yayın
Hükümetin 30 bin TL'lik ödeneğine Zeybekci'den yanıt
AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci,  "İzmir, 6 milyon TL ile Türkiye'de en yüksek ikinci bütçeye sahip olan belediye, birincisi Kocaeli

AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci,  "İzmir, 6 milyon TL ile Türkiye'de en yüksek ikinci bütçeye sahip olan belediye, birincisi Kocaeli. İktidarın kendi belediyelerine fazla, muhalefet belediyelerine az ödenek göndermesi hem teknik olarak, hem de anayasal olarak mümkün değil" dedi.

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, Sözcü’den Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.

İstanbul'a 3.2 milyar TL, İzmir'e ise 30 bin TL metro ödeneği çok konuşulmuştu. Gürses'in bütçe sorusuna Zeybekci, "İzmir, 6 milyon TL ile Türkiye'de en yüksek ikinci bütçeye sahip olan belediye, birincisi Kocaeli. Bunun sebebi her iki kentte de yüksek katma değerli petro-kimya endüstri tesislerinin varlığı. Bu tesisler yerel yönetimlere yüksek vergi ile kaynak sağlıyor. İktidarın kendi belediyelerine fazla, muhalefet belediyelerine az ödenek göndermesi hem teknik olarak, hem de anayasal olarak mümkün değil. Bu konuda İzmir'in de hiçbir bahanesi yok, olamaz. Çünkü ortada belgeler var. Bugün CHP iktidarı da olsa AK Parti belediyesine bu kaynağı vermek zorunda. Bu bütçeyle, bu İzmir olacak iş değil yani!" diye yanıt verdi.

"Türkiye'de mi İzmir'de mi var bu sorun? Sizin de kazanmak için HDP seçmenini ikna etmeniz gerekmiyor mu?" sorusuna Zeybekci, "İzmir için de Sayın Soyer'in çukur eylemleri sırasında verdiği açık destek mesajları var. Oysaki o eylemler Türkiye'yi ayırmakla, bölmekle ilgili en net eylemlerdi. Soyer'in o tarihteki açıklamaları ortada. Kürt kardeşimle bir sorunum yok ki, hiçbir zaman olmadı. Bakın HDP yasal bir siyasi partidir, burada mutabıkız. Ancak aynı parti terör eylemleri ile ilgili tek bir güçlü mesaj vermedi, bir gün bile terörü lanetlemedi." dedi.

SOYLU, "YAKINLARIMIZ YANILIYOR" DEMİŞTİ

Zeybekçi HDP için 'demokratik, seçimlere giren legal bir parti' derken Soylu, "HDP legal bir siyasi partidir diyenler yanılıyorlar. Eğer bunu yakınlarımız söylüyorsa, onlar da yanılıyorlar" açıklaması yaptı.