HSYK'nın Yazısına Göre Hakim Ve Savcılar Türbanlı Görev Yapabilecek

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği, Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirdi.Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
HSYK'nın Yazısına Göre Hakim Ve Savcılar Türbanlı Görev Yapabilecek

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği, Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirdi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği, Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirdi.

HSYK’nın yazısını Odatv’ye değerlendiren Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Ankara Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ, “Artık yargıcından ilkokul öğretmenine kadar herkes türban takabilecek. HSYK’nın bu yazısı laikliğe karşı bir kalkışmadır” dedi.

YARGITAY’IN SORUSUNA HSYK’DAN ‘TÜRBAN’ YANITI

Yargıtay Başkanlığı, 26 Şubat’ta HSYK’ya bir yazı yazarak “Yargıtay’da görev yapan tetkik hâkim ve Cumhuriyet savcılarının Yargıtay kurulları ve dairelerde yapılan müzakereler ve mürafaalar (duruşmalar) esnasında başı kapalı olarak görev yapıp yapmayacaklarıhususunda” görüş talep etti.

Yargıtay’ın bu yazısına aynı gün Genel Sekreter Yardımcısı Kanıcı imzasıyla 2 sayfalık bir yanıt verildi. Yanıtta, Kamu Kurul ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik hükümlerine yer verildi.

Aynı yönetmelikteki 6. maddede yer alan “Resmi elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar” ibaresinin 2013 yılında Bakanlar Kurulu’nun yaptığı değiştirilerek “Emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler” hükmünün getirildiğine dikkat çekildi. Yazıda aynı değişiklikle “Binalar dahilinde başı açık bulunmak kaidedir” ifadesinin de yürürlükten kaldırıldığı vurgulandı. Yazıda şöyle denildi:

“HÂKİM VE SAVCI İÇİN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI GETİRMEMİŞTİR”

“Yürürlükten kalkan bu hükümden sonra yasaklayıcı başka bir düzenleme olmadığı müddetçe Devlet dairelerinde isteyen kadın memur başörtülü, isteyen erkek memur şapkalı olarak çalışabilecek hale gelmiştir. Kamuda başörtüsü serbestliğini sağlayan yönetmelik değişikliği hâkim ve savcı için başörtüsü yasağı getirmemiştir. Tam aksine, yönetmelik değişikliği hâkim ve savcıların başı örtülü olarak görev yapabileceklerinin de önünü açmıştır. Çünkü bahsedilen 6. maddenin atıfta bulunduğu Adalet Bakanlığı ve HSYK’nın yönetmelikleri bu konuda herhangi bir yasak içermemektedir. Bu hususta herhangi yasaklayıcı bir hüküm bulunmamaktadır.”

“DANIŞTAY’DA 2 VE YARGITAY’DA DA 2 TÜRBANLI HAKİM VAR”

HSYK’nın yazısını Odatv’ye değerlendiren Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, “Yargıtay yönetmeliği yorumlamaktan aciz, ‘nasıl olsa HSYK iktidarın güdümünde ona sorayım’ demiştir. HSYK’nın yazısı laikliğe karşı bir kalkışmadır” diye konuştu.

Henüz hakim ve savcıların vatandaşların bulunduğu duruşmalarda türban takmaya başlamadığını belirten Karadağ, “Danıştay’da 2, Yargıtay’da da 2 tetkik hakim var. Bunlar tetkik hakim olmadıkları için duruşmaya çıkmıyor ama müzakerelere türbanla katılıyorlar. Yani türbanlı hakimler istihdam edilmeye başlandı. Bunun yavaş yavaş adliyelere de yansıyacağını düşünüyoruz” diye ekledi.

“HAKİM VE SAVCILAR BURKAYLA BİLE DURUŞMAYA ÇIKABİLİR”

İç hukuka göre, hakim ve savcıların “burkayla, çarşafla bile” duruşmaya çıkabileceğini ifade eden Karadağ, “Türban ve başörtüsü takanlar bunu Allah’ın emri olduğu için yaptıklarını söylüyorlar; yani bu dinsel bir simgedir. Uluslar arası hukuka göre ise hakim ve savcıların dinsel simge kullanması kesinlikle yasaktır” açıklamasında bulundu.

İşte HSYK’nın “türban” yazısı: